Mokslas ir IT

2020.01.30 16:38

Būna ir taip: lėktuvas planavo leistis, nes vyrą galėjo ištikti insultas, bet kaltas – peršalimas

LRT.lt 2020.01.30 16:38

Lėktuvui tik pakilus, skrydžio palydovai kreipėsi į gydytoją Alaną Hunterį prašydami padėti vyrui, kurį galėjo ištikti insultas. Jo veidas buvo „sukritęs“ į vieną pusę, jam skaudėjo galvą, jis negalėjo rišliai kalbėti. Visgi vyrą taip keistai paveikė pasikeitęs slėgis, o medikas jam galėjo greitai padėti, skelbia „Live Science“.

Šį keistą ir retą atvejį gydytojas aprašė žurnale „Annals of Internal Medicine“.

Pasak gydytojo, jis gana greitai suprato, kad tai nėra insultas. „Insulto metu dažniausiai paveikiamos viršutinė arba apatinė veido dalys, o šiuo atveju keistai suglebo visa dešinė veido pusė. Be to, tai buvo jaunas vyras, kuris atrodė fiziškai stiprus“, – aiškino gydytojas.

Jis gana greitai suprato, kad tokia vyro būklė susijusi su slėgio pokyčiu.

Daugelis žino, ką reiškia, kai lėktuvui leidžiantis arba kylant, užgula ausis. Taip nutinka, nes, lėktuvui kylant, atmosferos slėgis ir slėgis salone krenta, o slėgis ausyje išlieka toks pats. Kanalas, vadinamas Eustachijaus vamzdžiu, jungia vidurinę ausį prie gerklės užpakalinės dalies, ausies slėgį išlygindamas su aplinkos. Jei vamzdelis užblokuotas, tai negali įvykti.

Nurijimas yra vienas iš būdų jį atidaryti. Medikas įtarė, kad šie simptomai galėjo kilti dėl užsikimšusio Eustachijos vamzdžio, todėl jis kelis kartus liepė nuryti. Jis taip pat davė nelaimėliui šiek tiek papildomo deguonies. Po kelių minučių lėktuvo keleivis atsigavo.

Tuo metu medikas tiksliai nežinojo, kas nutiko, tačiau vėliau išsiaiškino, kad tai buvo veido barotrauma.

Dažniausiai ją patiria nardytojai, kylantys iš gelmės, kai patiriamas slėgio kritimą, o užsikimšęs Eustachijos vamzdis sumažina kraujo ir deguonies srautą į vieną iš veido nervų. Lėktuvo keleivio atveju tai atsitinka pakilimo metu sumažėjus atmosferos slėgiui.

Remiantis gydytojo tyrimais, taip nutinka tik tuo atveju, jei Eustachijaus vamzdis yra pažeistas dar prieš pakilimą. Jis teigė, kad lėktuvo keleivio Eustachijaus vamzdis buvo užblokuotas dėl jo peršalimo. Didelis ausies slėgis tikriausiai sumažino dešinėje pusėje esančio veido nervo kraujotaką ir dėl to veidas „sukrito“ į vieną pusę.