Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.30 14:50

Geriausia motyvacija mesti rūkyti: plaučiai akimirksniu gali „pasitaisyti“

LRT.lt 2020.01.30 14:50

Mokslininkai teigia, kad sveikos plaučių ląstelės gali pakeisti mutavusias dėl rūkymo. Tereikia mesti rūkyti, skelbia BBC.

Iki šiol buvo manoma, kad mutacijos, kurias sukelia rūkymas yra ilgalaikės, o cigarečių atsisakymas negali padėti išvengti plaučių vėžio. Visgi naujausias mokslinis tyrimas, publikuotas prestižiniame žurnale „Nature“ rodo kitaip. Pasirodo, nepažeistos ląstelės gali padėti kitoms.

Mokslininkai šią unikalią savybę pastebėjo tirdami žmones, kurie po pakelį cigarečių per dieną surūkydavo bent 40 metų, tačiau tada nusprendė žalingo įpročio atsisakyti.

Įvairios cheminės medžiagos, esančios cigarečių dūmuose, priverčia mutuoti plaučių ląstelių DNR, sveikas ląsteles paverčiant vėžinėmis.

Absoliuti dauguma ląstelių, kurios buvo ilgą laiką rūkančių žmonių kvėpavimo takuose, buvo mutavusios. Jose buvo iki 10 tūkst. genetinių pakitimų.

„Jas galima laikyti tiksinčiomis bombomis, kurios bet kuriuo metu gali sukelti vėžį“, – teigė Kate Gowers, mokslininkė iš UCL universiteto.

Visgi šiek tiek ląstelių plaučiuose išliko nepakitusios. Mokslininkai kol kas nežino, kaip joms pavyko išventi genetinių pokyčių dėl rūkymo, tačiau teigia, kad jos tarsi gyveno „izoliuotoje slėptuvėje“.

Pasak tyrėjų, žmogui metus rūkyti, būtent šių ląstelių pradeda daugėti ir jos gali pakeisti pažeistas ląsteles. Pasirodo, nustojusių rūkyti žmonių plaučiuose net 40 proc. ląstelių buvo identiškoms toms, kurios buvo niekados gyvenime nerūkiusių žmonių.

„Tokių rezultatų nesitikėjome. Tai buvo staigmena“, – nuostabos neslėpė Peteris Campbellas iš Sangerio instituto. Mokslininko teigimu, jį labiausiai nustebino tai, kad net po 40 metų rūkymo tokios nepakitusios ląstelės pradėjo regeneruotis.

Tyrėjams vis dar reikia įvertinti, kokia dalis plaučių „pasitaisė“. Tyrime daugiausia dėmesio buvo skiriama kvėpavimo takams, o ne mažoms struktūroms, vadinamoms alveolėmis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi