Mokslas ir IT

2020.01.30 12:56

Neįtikėtinoje Saulės nuotraukoje – „mažytės“ 30 km Saulės dalys

LRT.lt2020.01.30 12:56

Unikalioje Saulės nuotraukoje galima pamatyti maždaug 30 km dydžio Saulės paviršių sudarančias struktūras. Didelės raiškos nuotrauką padaryta K. Inouye Saulės teleskopu.

Pirmą kartą taip tiksliai užfiksuoti Saulės vaizdą pavyko dėl telescope naudojamo 4 metrų veidrodžio. Pagrindinis veidrodis sukoncentruoja 13 kilovatų galią ir sukuria neįtikėtiną kiekį karščio. Dėl šios priežasties veikia aušinimo sistema, apsauganti įrangą ir leidžianti mokslininkams dirbti observatorijoje.

„Nuo tada, kai pradėjome dirbti su šiuo antžeminiu teleskopu, mes nekantriai laukėme pirmųjų vaizdų“, – pranešime cituojama France Kordova, Nacionalinio mokslo fondo (NSF) direktorė.

Saulės teleskopas gali nustatyti magnetinius laukus Saulėje, kai vyksta išsiveržimai, kurie gali turėti įtakos ir gyvenimui Žemėje. Tikimasi, kad Saulės teleskopas padės geriau numatyti Saulės audras.

„Šie vaizdai yra tik pradžia. Saulės teleskopas surinks daugiau informacijos apie mūsų Saulę per penkerius metus nei visi duomenys, surinkti po to, kai Galilėjus pirmą kartą nukreipė teleskopą į Saulę 1612 m.“, – teigė Davidas Boboltzas, Astronomijos mokslų skyriaus programų direktorius.

Teleskopas buvo pavadintas senatoriaus K. Inouye, kuris buvo Havajų senatorius nuo 1963 iki 2012 m., vardu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.