Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.29 13:34

Netikėtai pradėjo snigti? Snygį gali sukelti ir oro uoste besileidžiantys lėktuvai

LRT.lt 2020.01.29 13:34

Dalis Čikagos gyventojų galėjo stebėti gana keistą reiškinį – pradėjo snigti, nors nebuvo susidariusių tokių oro sistemų, kurios galėtų sukelti snygį. Kaip tai įmanoma? Pasirodo, trumpalaikį snygį sukėlė į miesto oro uostus besileidžiantys lėktuvai.

Nacionalinės orų tarnybos specialistai paaiškino šį reiškinį socialiniame tinkle „Twitter“.

Vandens lašeliai atmosferoje nebūtinai užšąla, temperatūrai nukritus tik šiek tiek žemiau nulio. Jų grynumas ir sferinė forma reiškia, kad, priešingai nei žemėje, lašeliai gali išlikti ir esant minus 40 laipsnių temperatūrai. Tokie lašeliai išliks skystos būsenos, nebent drastiškai sumažės jų temperatūra arba jie turės prie ko prišalti.

Lėktuvo nusileidimo metu gali susidaryti tokios sąlygos. Iš lėktuvo išmetamųjų dujų išpūstos mažos dalelės gali sudaryti „branduolio vietas“ arba „sėklas“, prie kurių lašeliai gali prišalti. Be to, lėktuvui skrendant per debesis, susidariusi turbulencija sumažina oro slėgį aplink sparnus, aušindama debesies lašelius, kad susidarytų ledo kristalai.

Čikagoje debesys virš miesto buvo maždaug minus 6 laipsnių šalčio, jie buvo sudaryti iš atvėsusių lašelių. Teigiama, kad snigti dėl kylančių ir besileidžiančių lėktuvų pradeda 4–5 kartus per metus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi