Mokslas ir IT

2020.01.28 17:29

Mokslininkai įspėjo, kad dabartinės branduolinių atliekų saugyklos yra tarsi tiksinčios bombos

LRT.lt 2020.01.28 17:29

Dabartiniai branduolinių atliekų saugojimo būdai yra pavojingi, nes šios medžiagos bet kada gali pasklisti į aplinką, įspėja Ohajo valstijos universiteto mokslininkai. Pasak tyrėjų, planai ilgą laiką saugoti tokias atliekas branduolinėse kapinėse kelia grėsmę aplinkai, skelbia „The Independent“.

Medžiagos, naudojamos pavojingoms atliekoms laikyti, suyra daug greičiau, nei manyta iki šiol, mokslininkai rašo žurnale „Nature Materials“.

„Tai rodo, kad dabartiniai atliekų saugojimo būdai nėra tinkami, kad šios atliekos būtų saugiai saugomos“, – teigė Ohajo universiteto direktoriaus pavaduotojas ir pagrindinis tyrimo autorius Xiaolei Guo.

Pasak jo, reikia naujų idėjų, kaip branduolines atliekas saugoti ir perdirbti.

Šiuo metu daugelyje šalių nėra aukšto lygio branduolinių atliekų, kurios gali likti radioaktyvios dešimtys tūkstančių metų, saugojimo vietų.

Suomija pradėjo saugyklos statybos darbus, o JAV taip pat svarsto galimybę įkurti tokių atliekų saugojimo aikštelę Nevados dykumoje.

Dažniausiai atliekos sumaišomos su kitomis medžiagomis, kad susidarytų stiklas ar keraminės medžiagos, prieš dedant jas į metalines talpyklas ir laidojant giliai po žeme.

Dėl branduolinių atliekų cheminių pokyčių stiklas ir keramika sukelia „stiprią“ metalinių talpyklų koroziją.

„Susidarius tam tikroms sąlygoms, nerūdijančio plieno korozija sustiprėja. Tai sukuria ypač agresyvią aplinką, kuri gali veikti aplinkines medžiagas“, – teigė mokslininkas

Tyrimo autoriai pasiūlė, kad vienas iš sprendimų galėtų būti barjerą sudarančių medžiagų naudojimas. Jas būtų galima įdėti tarp metalo ir stiklo, kad būtų išvengta saugyklos metalinių sienų korozijos.