Mokslas ir IT

2020.01.28 15:14

Viskio amžių tyrę mokslininkai teigia, kad beveik ant pusės etikečių meluojama

LRT.lt2020.01.28 15:14

Škotijos mokslininkai panaudojo radioaktyvius izotopus, kad nustatytų viskio amžių. Pasak mokslininkų, ant daugybės butelių viskio galima rasti klaidinančios informacijos apie gėrimo amžių, skelbia CNN.

Škotijos universitetų Aplinkos tyrimų centro mokslininkų komanda tikisi, kad jų sukurtas testas padės užkirsti kelią apgavikams, kurie į itin seno viskio butelius pripila ne tokio brangaus ir reto viskio ir bando jį parduoti už „kosminę“ kainą.

„Kai tik pamatėme, kad rinkoje yra daug netikro viskio, supratome, kad turėtume ką nors padaryti“, – teigė Gordonas Cookas, Glazgo universiteto geochemijos profesorius. Jis yra recenzuojamo straipsnio, kuris bus paskelbtas žurnale „Radiocarbon“, autorius.

Mokslininkai ištyrė 221 viskio mėginį ir ieškojo tam tikro radioaktyvaus anglies izotopo. Tirtas viskis buvo distiliuotas 1950–2015 m. Mokslininko teigimu, tyrimas atliktas neatkimšus brangaus gėrimo butelių, o sukurta metodika yra labai tiksli.

Tyrėjai per butelio kamštį įduria adatą ir ištraukia apie mililitrą skysčio. Tada jie distiliuoja alkoholį ir paverčia jį anglimi, kurią galima ištirti spektrometru.

Anglies (-14) izotopą įsisavina daugybė gyvų organizmų, įskaitant miežius, naudojamus škotiškam viskiui gaminti. Atmosferos branduolinių ginklų bandymai šeštajame dešimtmetyje padidino šio izotopo koncentraciją, kuri, bėgant metams, mažėjo. Sukurtą „bombos kreivę“, mokslininkai gali naudoti norėdami įvertinti daiktų amžių.

„Viskio amžiaus kreivė“ yra šiek tiek kitokia, nes miežių derlius gali būti nuimamas metai ar du prieš distiliavimą, tačiau sukurtas metodas gana tiksliai identifikuoja klastotes.

„Mes tai dažniausiai darome, kai mus pakviečia aukcionų organizatoriai“, – teigė mokslininkas.

Jis sakė, kad per pastaruosius trejus metus jie ištyrė daugiau nei 100 butelių ir net 40 procentų buvo klastotės.

Tyrėjo teigimu, vieną kartą jie tyrė neva 1863 metų „Talisker“ viskio butelį, tačiau paaiškėjo, kad viskis buvo 2005 metų gamybos. „Jei būtume patvirtinę šio gėtimo autentiškumą, vieno butelio vertė siektų dešimtis tūkstančių“, – pridūrė jis.