Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.28 12:39

Oksfordo universiteto mokslininkė: žarnyno bakterijos formuoja jūsų asmenybę

LRT.lt 2020.01.28 12:39

Apie žarnyno bakterijų svarbą pastaruoju metu mokslininkai kalba vis dažniau. Naujo mokslinio tyrimo autoriai teigia, kad tokios bakterijos gali būti siejamos su asmenybės bruožais ir, pavyzdžiui, lemti tai, ar jūs mėgstate laiką leisti su draugais, ar geriau jaučiatės būdamas vienas.

Oksfordo universiteto mokslininkė Katerina Johnson tyrė 655 žmonių išmatų mėginius ir užfiksavo skirtingų bakterijų šeimų dažnį. Paskui tie patys žmonės atsakė į klausimus apie savo gyvenimo būdą ir pomėgius.

„Human Microbiome“ žurnale skelbiama apie ryšį tarp žarnyno bakterijų įvairovės ir tam tikrų asmenybės bruožų. Tiesa, tyrimas nepadėjo nustatyti, ar tokius rezultatus lėmė asmenybės pasikeitimas, ar tam tikros bakterijos keitė žmonių smegenis. Be to, neatmetama galimybė, kad svarbus buvo ir trečiasis veiksnys, turintis įtakos tiek žarnyno bakterijų, tiek smegenų pokyčiams.

Žmonių, kurie kūdikystėje maitinami krūtimi, žarnyno mikrobioma buvo įvairesnė nei tų, kurie buvo maitinami mišinukais. „Rezultatai rodo, kad kūdikių mityba gali turėti ilgalaikių padarinių žarnyno sveikatai“, – teigė mokslininkė. Pasak jos, dažnesnis produktų, kurių sudėtyje yra daug natūralių probiotikų, vartojimas taip pat praturtina žarnyną įvairiomis bakterijomis.

Įdomu ir tai, kad mokslininkė taip pat nustatė, jog socialesni ir dažniau laisvalaikį su draugais leidžiantys žmonės pasižymėjo didesne žarnyno bakterijų įvairove. Mokslininkės teigimu, artimas kontaktas supažindina mus su naujomis bakterijomis. „Galbūt nenorėtume per daug galvoti apie tai, kaip tos bakterijos yra perkeliamos, tačiau dažnai tai naudinga, nes įvairesnės žarnyno ekosistemos yra susijusios su geresne sveikata“, – aiškino ji.

Tyrėja pažymėjo, kad, nors jos tyrimas pirmasis atskleidė žmonių socialumo ir žarnyno įvairovės ryšį, tą patį ryšį buvo galima pastebėti ir tiriant primatus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi