Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.27 14:06

Dulkės namuose padeda plisti antibiotikams atsparioms bakterijoms

LRT.lt 2020.01.27 14:06

Mokslininkai įrodė, kad bakterijos gali pritraukti namo dulkes ir taip perduoti savo atsparumo antibiotikams genus kitoms bakterijoms, skelbia Šiaurės Vakarų universitetas.

Atsparumas antibiotikams dažniausiai siejamas su per dažnu antibiotikų vartojimu. Tačiau pagrindinis bakterijų atsparumo antibiotikams plitimo mechanizmas yra horizontalus genų pernešimas. Priešingai nei „vertikalus“ perdavimas, kai DNR perduodamas iš tėvų palikuonims reprodukcijos metu, horizontalus genų perdavimas leidžia genetinę medžiagą perduoti kaimynui.

Šiaurės Vakarų universiteto mokslininkai Ilinojuje įrodė, kad antibiotikams atsparios bakterijos gali tarsi „autostopu“ keliauti iš lauko į namus ir susilieti su esamomis bakterijomis. Taip jos gali perduoti genus, kurie joms suteikia atsparumą antibiotikams.

Nepatogenas gali panaudoti horizontalų genų pernešimą, kad suteiktų patogenams atsparumo antibiotikams genus. Tada ligos sukėlėjas tampa atsparus antibiotikams“, – pranešime cituojama Erica Hartmann, tyrimo autorė iš Šiaurės Vakarų universiteto.

„Mes pastebėjome, kad gyvos bakterijos perkelia atsparumo antibiotikams genus. Žmonės manė, kad taip gali būti, bet niekas iš tikrųjų neįrodė, kad dulkėse esančiuose mikrobuose yra tokų genų“, – pridūrė ji.

Tyrimo metu buvo surinkta dulkių mėginių iš daugiau nei 40 skirtingų pastatų. Nustatyta, kad bakterijos turėjo mažiausiai 183 atsparumo antibiotikams genus, iš kurių 52 buvo potencialiai mobilūs ir galėjo būti perduodami horizontaliu būdu.

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, atsparumas antibiotikams yra viena didžiausių šiuo metu žmonijai kylančių grėsmių. Pastaraisiais dešimtmečiais vis daugiau infekcijų, tokių kaip pneumonija, gonorėja, tuberkuliozė, sunkiau gydyti, nes naudojami antibiotikai tampa mažiau veiksmingi. Manoma, kad iki 2050 m. vaistams atsparūs patogenai kasmet nužudys papildomus 10 milijonų žmonių visame pasaulyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi