Mokslas ir IT

2020.01.23 16:25

Dar viena tinkama vieta gyvybei klestėti – gilus Encelado vandenynas?

LRT.lt 2020.01.23 16:25

Saturno palydove Encelade yra gilus vandenynas, paslėptas po storu ledo sluoksniu. Nors mes vis dar nežinome, kas slypi apačioje, tačiau nauji tyrimai rodo, kad tai gali būti tinkama vieta gyvybei.

„Cassini“ rado geoterminio aktyvumo Encelade įrodymų. Naujasis modelis, sukurtas Pietvakarių tyrimų institute (SwRI), įvertino vandenilio ir anglies dioksido kiekį vandenyne, kad daugiau sužinotume, kas vyksta Encelado vandenyno dugne.

Kaip pranešama „Geophysical Research Letters“, tyrėjų komanda mano, kad vandenyno dugną sudaro nuosėdinės uolienos (panašios į kalkakmenį), kuriose yra karbonato mineralų. Po jais susidarė serpentino mineralai, kuriuose gausu geležies ir magnio.

„Žinodami sudėtį, mes galime teigti, kad tai gali būti tinkama vieta tokiai gyvybei, kokią šiuo metu mes įsivaizduojame“, – pranešime cituojamas tyrimo autorius dr. Christopheris Gleinas.

Pasak mokslininko, hidroterminės angos vandenyno dugne kartu su šiais mineralais intriguoja ir leidžia manyti, kad tai tinkama vieta gyvybei.

„Dinaminė sudėtingo branduolio ir jūros vandens sąsaja gali sukurti energijos šaltinius, galinčius palaikyti gyvybę“, – aiškino dr. Hunteris Waite‘as, pagrindinis Cassini's neutraliųjų jonų masių spektrometro (INMS) tyrėjas. „Nors mes neradome įrodymų apie mikroorganizmų egzistavimą Encelado vandenyne, vis gausėjantys cheminės pusiausvyros įrodymai siūlo užuominą, kad po palydovo ledine pluta ji gali klestėti“, – pridūrė jis.