Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.24 09:59

Nenori būti atsilikę nuo kitų šalių: kuriamas biobankas mokslininkams padės tirti rečiausias ligas

Vilniaus universiteto (VU) Medicinos fakultete steigiamas Lietuvos populiacijos ir retųjų ligų biobankas. Tai – dalis šalyje kuriamo visų biologinių mėginių banko, kuris turėtų startuoti po maždaug trejų metų.

Medicinos fakulteto dekanas profesorius Algirdas Utkus sako, kad bendra mėginių rinkimo sistema leis lygiuotis į užsienio standartus ir bendradarbiauti su tarptautiniais partneriais.

„Ilgą laiką Lietuvoje neturėjome biobanko, todėl buvome kiek atsilikę, lyginant su kitomis Vakarų šalimis. Tam tikros biobanko sudedamosios dalys bus įvairiose institucijose tiek Vilniuje, tiek Kaune, todėl jis bus nacionalinis“, – paaiškina VU Medicinos fakulteto dekanas.

Pasak A. Utkaus, sergančių asmenų biologiniai mėginiai bus renkami VU Santaros klinikose, Inovatyvios medicinos centre, Nacionaliniame vėžio institute, VU Medicinos fakultete, Lietuvos Sveikatos mokslų universitete (LSMU) ir LSMU Kauno klinikose.

Anot pašnekovo, VU Medicinos fakultete bus renkami ir sveikų asmenų biologiniai mėginiai: „Atliekant mokslinius tyrimus, o vienas iš biobanko uždavinių ir yra moksliniai tyrimai, reikia turėti vieną kontrolinę grupę asmenų, kurie būtų lyginami su sergančiaisiais.“

Ilgą laiką Lietuvoje neturėjome biobanko, todėl buvome kiek atsilikę, lyginant su kitomis Vakarų šalimis.

Biobanko vadovės, daktarės Violetos Mikštienės aiškinimu, mokslininkų bendruomenės jaučia didžiulį mėginių ir medicininės bei demografinės informacijos poreikį. Anot jos, tarptautinis bendradarbiavimas užtikrins galimybę suvienyti visų biobankų turimus mėginius.

„Biobanko tikslas – pritraukti žmones, surinkti informaciją, biologinius mėginius, juos apdoroti, kad jie būtų tinkami saugoti, vėliau bendradarbiauti su mokslininkais, pateikti jiems mėginius ir tokiu būdu skatinti mokslo vystymąsi“ , – akcentuoja V. Mikštienė

Biobanko vadovė teigia, kad įstaigos statybos darbai netrukus prasidės Santariškių miestelyje.

„Vienoje iš patalpų bus priimami asmenys, iš kurių bus imami ėminiai, daugiausia kraujo. Ėminiai bus apdorojami laboratorijoje ir saugomi saugykloje. Paskutinė dalis – serveriai, kur bus saugoma informacija apie mėginius“, – aiškina V. Mikštienė.

Vienas iš biobanko uždavinių ir yra moksliniai tyrimai.

A. Utkaus teigimu, biologiniai mėginiai bus imami tik su asmens sutikimu.

„Asmenų, kuriems diagnozuojamos retos ligos, bus prašoma skirti mėginį į biobanką, tačiau jokios prievartos nebus. Prieš imant mėginį iš sveikų asmenų, bus aiškinamasi, ar jo šeimoje buvo kokių nors susirgimų, ar jis nesiskundžia sveikata, neturi lytinių susirgimų“, – kalba VU Medicinos fakulteto dekanas.

Išsamiau – laidos „Sveikata“ įraše.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.


LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi