Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.23 11:35

Unikalioje nuotraukoje – Marso ašigalis, kuriame temperatūra nukrenta iki minus 125 laipsnių

LRT.lt 2020.01.23 11:35

Praėjusią savaitę Europos kosmoso agentūra paskelbė unikalią Marso Šiaurės ašigalio nuotrauką, kurią padarė dar 2006 metų vasarą. Nuotraukoje matyti raudonas planetos paviršius su ryškiais ledo sluoksniais ir debesų srautais. 

Vasarą Marso poliai daugiausia padengiami ledu. Atėjus žiemai, temperatūra nukrenta žemiau minus 125 laipsnių, todėl atmosferoje susidaro anglies dioksidas. Tai sudaro kelių metrų storio sauso ledo sluoksnį ant vandens ledo ir sukuria anglies dioksido debesis.

Nuotraukoje, padarytoje didelės skiriamosios gebos stereofoniniu fotoaparatu, šie debesys neužgožia paviršiaus, nes tuo metu buvo vasara. Šiaurės ašigalio atvaizde aiškiai matyti tamsūs loviai ir ryškus ledas.

Pasak mokslininkų, tokį unikalų kraštovaizdį formavo daugybė procesų, iš kurių svarbiausias yra vėjo erozija. Šie vėjai, vadinami katabatiniais vėjais, dėl sunkio nuo ledynų ar snieguotų plokštumų ir juda žemyn į šiltesnes vietas, pavyzdžiui, slėnius ar įdubas.

Tada oro srautą veikia Koriolio jėga, dėl kurios judama ne tiesiai, o spirale. Panašius reiškinius galime stebėti ir Žemėje, pavyzdžiui, uraganų metu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi