Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.22 17:11

15 tūkst. metų amžiaus virusus atradę mokslininkai įspėja: tirpstant ledui, jie gali pasklisti

LRT.lt 2020.01.22 17:11

Viename Tibeto ledyne pastaruosius 15 tūkst. metų vyko tikras virusų vakarėlis. Taip teigia mokslininkai, kuriems lede pavyko atrasti 28 iki šiol nežinomas virusų grupes. Dar daugiau, mokslininkai įspėja, kad ledynams ir toliau tirpstant panašūs virusai gali pasklisti, skelbia „Live Science“.  

Pirma, tirdami šiuos paslaptingus virusus, mokslininkai gali daugiau sužinoti apie tai, kaip jiems pavyko išlikti skirtingomis aplinkos sąlygomis. Antra, jie neatmeta galimybės, kad, ištirpus ledynams, virusai gali pasklisti.

„Išsipildžius blogiausioms prognozėms, patogenai gali pasklisti į aplinką, todėl apie šiuos virusus turime sužinoti kuo daugiau jau dabar“, – rašoma mokslininkų straipsnyje.

Tyrinėti senovinius ledyninius mikrobus gali būti sudėtinga. Taip yra todėl, kad ypač lengva užkrėsti ledo mėginius šių dienų bakterijomis. Taigi tyrėjai sukūrė naują mėginių ėmimo protokolą.

Šiuo atveju du ledo šerdies mėginiai iš Tibeto plokščiakalnio buvo paimti 1992 ir 2015 m. Tačiau tais laikais nebuvo imamasi jokių specialių priemonių, kad būtų išvengta mikrobų užteršimo.

Kitaip tariant, šių ledo šerdžių išorė buvo užteršta. Bet vidus vis dar buvo nesugadintas. Norėdami patekti į vidinę šerdies dalį, tyrėjai viską atliko šaltoje patalpoje (minus 5 laipsniai pagal Celsijų) ir steriliu juostiniu pjūklu nupjovė 0,5 centimetro išorinį ledo sluoksnį. Tada tyrėjai nuplovė ledo šerdį etanoliu, kad ištirptų dar toks pats sluoksnis ledo. Galiausiai dar 0,5 cm ledo jie nuplovė steriliu vandeniu.

Taip tyrėjai pasiekė neužterštą sluoksnį, kurį galėjo ištirti. Buvo aptiktos 33 viruso genų grupės (dar žinomos kaip gentys). Iš jų 28 anksčiau nebuvo žinomos.

Pasak mokslininkų, skirtingose ledo mėginiuose jie labai skyrėsi, todėl greičiausiai parodo labai skirtingas klimato sąlygas nusėdimo metu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą