Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.21 14:23

Prieš 120 mln. metų gyvenęs „šokantis drakonas“ padeda įminti plunksnuotų dinozaurų mįslę

LRT.lt 2020.01.21 14:23

Prieš maždaug 120 mln. metų vienoje Kinijos provincijoje gyveno dinozauras, kurį šiandien mokslininkai vadina „šokančiu drakonu“. Nedidelio ir plunksnuoto dinozauro fosilijos atradimas padeda mokslininkams geriau suprasti dinozaurų ir paukščių ryšį, skelbia CNN.

Dinozauras buvo maždaug varnos dydžio, tačiau turėjo ilgą ir kaulėtą uodegą. Visas jo kūnas buvo padengtas plunksnomis. Nors buvo nedidelis, aštrūs dantys jį darė gana pavojingu plėšrūnu. Jis tarsi paukštis turėjo mažus, lengvus kaulus ir sparnus primenančias priekines kojas. Ant kojų taip pat buvo nemažai plunksnų.

Fosiliją prieš dešimtmetį pirmiausia aptiko vietos ūkininkas ir ji buvo saugoma Kinijos Daliano gamtos istorijos muziejuje. Tyrėjai, tarp jų ir San Diego gamtos istorijos muziejaus doktorantas Ashley Poustas, vėliau išanalizavo fosiliją, o jų tyrimo išvados buvo paskelbtos žurnale „The Anatomical Record“.

„Atrastas dinozauras puikiai tinka į plunksnuotų ir sparnuotų gyvūnų dėlionę ir yra susijęs su paukščių kilme“, – teigė tyrimo autorius. Pasak jo, tyrinėdami tokias fosilijas, galime sužinoti, kaip praeityje atsirado svarbios paukščių savybės, pavyzdžiui, galimybė skristi.

Kaulai rodo, kad dinozauras nugaišo būdamas jaunas, tačiau jo plunksnos priminė subrendusio gyvūno. Tai rodo, kad plunksnos greitai augo, skirtingai nei šiuolaikinių paukščių, kuriems reikia daugiau laiko užsiauginti plunksnas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą