Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.20 17:06

NASA skelbia, kad astronautai namus Mėnulyje ir Marse galės užsiauginti iš grybų

LRT.lt 2020.01.20 17:06

Naujieji astronautų namai greičiausiai bus užauginti, o ne pastatyti. Nugabenti statybinių medžiagų taip toli gali būti brangu ir sudėtinga, todėl gali tekti pasikliauti grybais, praneša CNN.

Vienas iš NASA projektų yra skirtas būtent tokiai architektūrai. Ji leistų sukurti daugiau organinių buveinių, išaugintų iš grybienos.

„Šiuo metu tradiciniai Marso namų projektai primena vėžlius, nešančius namus su savimi ant nugaros. Tai patikimas planas, tačiau jis reikalauja didelių energijos sąnaudų. Visgi mes galime panaudoti grybieną, kad patys ten užaugintume naujus namus“, – teigė projekto vadovė Lynn Rothschild.

Pasak biologės, astronautai grybų dauginimąsi galėtų aktyvuoti ant jų užpildami vandens. Dar daugiau, tokia grybiena genetiškai būtų susieta su naujaisiais gyventojais ir be jų negalėtų nekontroliuojamai išplisti po naujojo pasaulio paviršių.

Pavyzdžiui, Marsas yra atšiaurus ne tik žmonėms, bet ir grybams: kad išgyventų, jiems reiktų melsvabakterių, kurios naudoja saulės energiją versdamos dioksidą ir vandenį deguonimi bei maisto medžiagomis.

Tyrėjų komanda suprojektavo trijų sluoksnių buveinę su kupolu. Iš išorės bus užšalusio vandens ledo sluoksnis, kuris gali saugoti astronautus nuo spinduliuotės. Užšalęs sluoksnis taip pat gali tiekti vandenį antrajam sluoksniui, sudarytam iš melsvabakterių, kurios gamintų deguonį. Trečiasis sluoksnis bus pagamintas iš grybienos, kuri gali surinkti maisto medžiagas iš bakterijų sluoksnio.

Tokios medžiagos yra atsparios ugniai ir neišskiria toksiškų dujų. Be to, bandymai parodė, kad jų atsparumas spaudžiant ir lenkiant nenusileidžia tradicinių statybinių medžiagų.

Grybiena taip pat galėtų būti naudojama kuriant bioliuminescencinį apšvietimą, filtruojant vandenį, išgaunant mineralus, reguliuojant drėgmę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi