Mokslas ir IT

2015.09.10 13:14

Aptiko naują rūšį, iš kurios galėjo kilti žmonės

DELFI.lt2015.09.10 13:14

Pietų Afrikoje esančiuose laidojimo urvuose mokslininkai tvirtina aptikę naują rūšį, iš kurios galėjo kilti žmonės, skelbia BBC.

Skelbiama, kad 15 dalinių skeletų radinys – didžiausias, kada nors aptiktas Afrikoje. Mokslininkai tvirtina, kad jų radinys gali visiems laikams pakeisti požiūrį į žmonių pirmtakus.

Tyrimų, kurių išvados skelbiamos žurnale „Elife“, metu nustatyta, kad sutvėrimai, kurių liekanas aptiko mokslininkai, gebėjo atlikti paprasčiausius veiksmus.

Rūšis, kurią mokslininkai vadina naledi, priskiriama Homo genčiai, kuriai priklauso ir dabartiniai žmonės.

Mokslininkai kol kas negali pasakyti, kada gyveno šios rūšies atstovai, tačiau mokslininkų komandai vadovaujantis profesorius Lee Bergeris „BBC News“ sakė manantis, kad jie gali būti vieni pirmųjų Homo, Afrikoje gyvenusių prieš tris milijonus metų.

Profesorius L. Bergeris pabrėžia, kad naledi gali būti savotiška grandis, sujungusi primityvius dvikojus primatus ir žmones.

Gamtos istorijos muziejaus profesorius Chrisas Stringeris radinį įvardija kaip „itin svarbų“.

„Aptinkame vis daugiau sutvėrimų rūšių, kurios leidžia daryti išvadą, kad gamta eksperimentavo, kaip sukurti žmones, todėl atsirado net kelios skirtingos žmones primenančios rūšys, paraleliai susiformavusios skirtingoje Afrikos teritorijose. Galiausiai išgyveno tik viena rūšis, iš kurios evoliucionavome ir mes“, – teigia Ch. Stringeris.

„Buvau sukrėstas, kokia puiki tų kaulų būklė. Kaukolė, dantys ir pėdos atrodo taip, tarsi jie būtų mažo vaiko, nors iš tikrųjų tai yra pagyvenusios moteriškos lyties šios rūšies atstovės palaikai. Ranka taip pat atrodo kaip žmogaus, nors pirštų kaulų padėtis ir šiek tiek primena beždžionės“, – įspūdžiais dalijasi Ch. Stringeris.

„Homo naledi nepanašiį jokį kitą primityvų žmonių, kurio palaikai rasti Afrikoje. Ši rūšis turi nedideles smegenis – maždaug gorilos dydžio ir primatams būdingą dubenį bei pečius. Nepaisant to, ši rūšis priskiriama tai pačiai genčiai kaip ir žmonės – dėl progresyvesnės kaukolės formos, gana smulkių dantų, ilgų kojų ir pėdų, kurios atrodo kaip žmogaus“, – sako profesorius.

„Tai buvo akimirka, kuriai jau 25 metus trunkanti paleoantropologo karjera manęs tikrai neparuošė“, – pripažįsta profesorius.

Vienas iš mokslininkų labiausiai dominančių klausimų, kaip jų radinys atsidūrė būtent toje vietoje.

Nuotraukos ČIA.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt