Mokslas ir IT

2020.01.20 15:50

„Google“ vadovas ragina reguliuoti dirbtinį intelektą, mato veido atpažinimo technologijų grėsmių

BNS 2020.01.20 15:50

JAV interneto milžinės „Google“ vykdomasis direktorius pirmadienį paragino užtikrinti subalansuotą požiūrį į dirbtinio intelekto (DI) reguliavimą, teigdamas klausytojams Europoje, kad ši technologija atneša ne tik naudos, bet ir „neigiamų padarinių“.

Tokius komentarus Sundaras Pichai išsakė įstatymų leidėjams ir vyriausybėms rimtai svarstant galimybę įvesti apribojimus DI taikyti.

„Man nekyla klausimų, ar reikia reguliuoti dirbtinį intelektą. Klausimas – kaip geriau tai pasiekti“, – teigė S. Pichai, remiantis jo kalbos, pasakytos viename tyrimų institute Briuselyje, stenograma.

Jis pabrėžė, kad svarbus vaidmuo tenka vyriausybėms ir kad reguliavimo „tarptautinio suderinamumo“ požiūriu itin svarbios būtų Europos Sąjungos ir JAV nuomonės, kurias jau pradėta formuoti. „Google“ vadovas nepaminėjo jokių konkrečių siūlymų.

S. Pichai pasakė kalbą tą pačią dieną, kai turėjo susitikti su ES konkurencijos komisare Margrethe Vestager.

M. Vestager anksčiau skyrė Silicio slėnio milžinei milijardus dolerių baudų už numanomą piktnaudžiavimą savo dominuojančia padėtimi rinkoje, siekiant užgniaužti konkurentus. Pernai rudenį paskirta antrai kadencijai ir gavusi daugiau įgaliojimų formuojant skaitmeninių technologijų politiką, eurokomisarė dabar susitelkė į DI ir ruošia šių technologijų etiško naudojimo taisykles.

S. Pichai komentarai rodo, kad jo bendrovė galimai tikisi sutrukdyti ES įvesti griežtus apribojimams šių technologijų diegimui. M. Vestager ir ES jau anksčiau pagarsėjo kaip vienos griežčiausių stambių technologijų kompanijų reguliuotojų, o JAV tarnybos vėliau ėmėsi panašios strategijos – buvo pradėta tyrimų dėl tokių įmonių kaip „Google“, „Facebook“ ir „Amazon“ dominavimo rinkoje.

„Protingas reguliavimas taip pat reikštų laikymąsi proporcingo požiūrio, derinant galimą žalą su socialinėmis galimybėmis“, – sakė „Google“ vykdomasis direktorius ir pridūrė, kad būtų galima vadovautis esamais standartais, tokiais kaip griežtas Europos Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas, o ne pradėti nuo nulio.

Nors dirbtinis intelektas žada atnešti didelės naudos, S. Pichai išreiškė susirūpinimą dėl galimų šios technologijos neigiamų aspektų, kaip vieną iš pavyzdžių pateikdamas jos vaidmenį veidų atpažinimo technologijoje, kuri gali būti naudojama tiek ieškant dingusių žmonių, tiek ir „nusikalstamiems tikslams“, nors jų neįvardijo.

2018 metais „Google“ pažadėjo netaikyti DI vystant ginkluotės sistemas, vykdant tarptautines normas ar žmogaus teises pažeidžiantį sekimą.