Mokslas ir IT

2020.01.20 11:54

Eksperimentinėje gamykloje mokslininkai deguonį gamins iš Mėnulio dulkių

LRT.lt2020.01.20 11:54

Nors Mėnulis neturi atmosferos, jame yra daug deguonies: jis yra susimaišęs su Mėnulio paviršiaus dulkėmis oksidų pavidalu, skelbia „Science Alert“.

Praėjusiais metais mokslininkai aprašė, kaip deguonį išgauti iš Mėnulio dulkių, o dabar pristatytas pirmasis deguonies gamyklos prototipas.

Jei šis metodas pasitesintų, tokios gamyklos padėtų būsimoms Mėnulio misijoms ir galbūt sudarytų sąlygas Mėnulio bazėms ir kolonijoms kurti.

„Galimybė gauti deguonies iš Mėnulyje randamų išteklių būtų naudinga būsimiems Mėnulio naujakuriams tiek kvėpuojant, tiek gaminant raketų kurą“, – sakė chemikė Bethany Lomax iš Glazgo universiteto.

Europos kosmoso agentūros Europos kosminių tyrimų ir technologijų centre Nyderlanduose bus naudojama mokslininkės ir jos kolegų sukurta technika.

„Remdamiesi grąžintais Mėnulio regolito – dulkių, uolienų ir nešvarumų Mėnulio paviršiuje – pavyzdžiais, mes žinome, kad deguonies šioje medžiagoje iš tikrųjų yra daug. Nuo 40 iki 45 procentų regolito svorio sudaro deguonis“, – aiškino mokslininkė.

Naudojant tikslią Mėnulio regolito kopiją, jau kuris laikas bandoma išsiaiškinti, kaip išgauti deguonį, tačiau rezultatai buvo prasti.

B. Lomax komanda visa tai pakeitė, panaudojusi išlydytos druskos elektrolizę.

Pirmiausia regolitas dedamas į tinkleliu išklotą krepšį. Pridedama kalcio chlorido ir mišinys pašildomas iki maždaug 950 laipsnių (tokios temperatūros, kurią pasiekus, neišsilydo medžiagos). Tada pradedama leisti elektros srovė, kuri padeda išskirti deguonį.

Taip galima iš regolito išgauti iki 96 procentų deguonies, o proceso metu likusi medžiaga yra įvairių metalų lydiniai, kuriuos vėliau galima panaudoti.