Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.16 09:49

NASA teigimu, Australijos gaisrų dūmai apskries aplink visą pasaulį

LRT.lt 2020.01.16 09:49

NASA praneša, kad milžiniškų Australijos krūmynų gaisrų dūmai netrukus apskries visą pasaulį ir sugrįš į Australiją, rašo BBC.

Jau kelis mėnesius rytinėje žemyno pakrantėje siautėja pragariški gaisrai, kurių dūmai nusidriekė per Ramųjį vandenyną.

NASA stebėjimų duomenimis, maždaug Naujųjų metų dieną gaisrų dūmų kamuoliai temdė Pietų Amerikos dangų, o iki sausio 8 d. jau buvo apkeliavę apie pusę pasaulio.

„Manoma, kad gaisrų dūmai bent vieną kartą apjuos visą Žemės rutulį“, – sako JAV aeronautikos ir kosmoso agentūros atstovas.

Australijoje liepsnoja šimtai krūmynų gaisrų, jau pražudžiusių dešimtis žmonių ir sunaikinusių daugiau kaip 2 tūkst. gyvenamųjų namų.

Anot ekspertų, precedento neturintis gaisrų mastas ir intensyvumas paaiškinamas klimato kaita.

Kokiu būdu dūmai apkeliavo visą pasaulį?

NASA teigimu, pastarojo meto gaisrų liepsnos buvo tokios didelės, kad susiformavo „neįprastai daug“ pyrocumulonimbus debesų, dar vadinamų gaisrų sukeltomis audromis su perkūnija.

Jų metu dūmai pakilo į stratosferą, kaip pranešama, net iki 17,7 km aukščio.

„Pasiekę stratosferą dūmai gali nukeliauti tūkstančius kilometrų nuo pirminio šaltinio ir turėti įtakos oro sąlygoms visame pasaulyje“, – aiškina NASA.

Agentūra pranešė stebinti dūmų poveikį minėtame aukštyje ir galimai jų sukeliamą „atmosferos atvėsimą ar įšilimą“.

Koks dūmų poveikis arčiau žemės?

NASA pastebėjo, kad dėl dūmų pakito dangaus virš Pietų Amerikos spalva, jų poveikį skaudžiai pajuto Naujoji Zelandija, kur „kilo rimtų problemų dėl oro kokybės“ ir „akivaizdžiai patamsėjo sniegas kalnų viršūnėse.“

Didieji Australijos miestai, tokie kaip Sidnėjus, Melburnas, Kanbera ir Adelaidė, taip pat susidūrė su nemenkomis oro kokybės problemomis dėl netoliese liepsnojančių krūmynų.

Antradienį Melburno gyventojams buvo pranešta, kad jau antra diena iš eilės oro kokybė mieste yra „pavojinga“, nerimaujama dėl visuomenės sveikatos.

Šalies rytuose ir toliau fiksuojama daugiau kaip 100 gaisro židinių, nors pastarosiomis dienomis atvėsęs oras ir prognozuojamas lietus yra rimta pagalba nenuilstamai dirbantiems ugniagesiams.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi