Mokslas ir IT

2020.01.13 18:35

Į kovą su klimato kaita stojo joniškėliečiai – sukūrė alternatyvų popierių iš nendrių

sulaukė įvertinimo Kinijoje bei pasiūlymo jį patentuoti
Vesta Tizenhauzienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2020.01.13 18:35

Į kovą su klimato kaita stojo du Joniškėlio mokiniai. Jaunuoliai sukūrė alternatyvų popierių, kurį pagamino iš nendrių burbuolių. Šis gimnazistų išradimas sulaukė įvertinimo Kinijoje, o Lietuvos patentų biuras pasiūlė jį patentuoti.

Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės gimnazijos kukliame, dar sovietmetį menančiame chemijos kabinete – išradimai. Gimnazistai Bronius ir Gabrielė mokyklos koridoriuje aptikę krūvas jau nurašytų knygų, atsitiktinai rado knygą apie popieriaus išradėją. Ji moksleivius suintrigavo: iš kokių žaliavų būtų galima pagaminti popierių?

„Medį nukirsti užtenka penkiolikos minučių, iš jo pagaminamas popierius yra sunaudojamas didžiuliais mastais, bet reikia pagalvoti, kad jam ataugti reikia iki penkiasdešimties, jeigu ne daugiau, metų. Tad kodėl nesuradus alternatyvios ir greitai atsinaujinančios medžiagos“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Gabrielė Šimoliūnaitė.

Žinios. Joniškėlio mokiniai stojo į kovą su klimato kaita: iš nendrių pagamino alternatyvų ekologišką popierių

Moksleiviai trejus metus atliko bandymus: virė moliūgus, varnalėšas, arachisus. Galiausiai nusprendė išbandyti nendrių burbuoles, dar kitaip vadinamas vilkauodegėmis.

Išbraidę pagriovius ir kūdrų pakraščius skindami nendrių burbuoles, jaunieji tyrėjai paskui jas ruošė virti, pasitelkdami dar įvairiausių tirpalų.

„Popierių reikia virti 32 minutes, po to jį reikia plauti vandeniu, išplovus jį vandenyje, išmaišyti ir tiesiog turim rėmelių, su kuriais tą popierių gaudome“, – supažindina Bronius Plačiukas.

Popierių išdžiovinus ir supresavus, jis jau tinkamas naudoti. Šį atradimą Bronius ir Gabrielė nusprendė pristatyti Kinijos mokslo ir technologijų inovacijų konkurse. Ir čia laimėjo trečią vietą, nurungdami beveik tūkstantį jaunųjų mokslininkų iš 50-ies šalių.

„Broniuko ir Gabrielės darbą labai skeptiškai vertinau. Ačiū Dievui, kad taip pasisekė, noriu pasakyti vaikams, kad man garbė būti jų mokytoją, aš didžiuojuosi“, – teigia chemijos mokytoja Angelė Urbonavičiūtė.

Broniaus ir Gabrielės tyrinėjimai sudomino Patentų biurą. Jo atstovai joniškėliečių išradimą rekomendavo patentuoti.