Mokslas ir IT

2020.01.12 10:32

Kapavietėje Rusijoje pirmą kartą atrado trijų kartų amazonių palaikus

LRT.lt2020.01.12 10:32

Mokslininkai pirmą kartą atrado skirtingo amžiaus amazonių palaikus, kurie buvo vienoje laidojimo vietoje, skelbia Rusijos archeologijos institutas.

Kapavietėje, esančioje dabartinės Rusijos teritorijoje, tyrėjai rado keturių moterų palaikus. Manoma, kad viena moteris mire, kai jai buvo nuo 12 iki 13 metų, antrajai – nuo 20 iki 29 metų, trečiajai buvo nuo 25 iki 35 metų, o ketvirtajai – nuo 45 iki 50 metų.

Skitai buvo klajoklių karių gentys, gyvenusios Sibire nuo 200 iki 900 m. pr. Kr. Amazonės buvo skitų karžygės.

Su palaikais rasti daiktai padėjo tyrinėtojams nustatyti, kad kūnai buvo palaidoti 4 amžiuje prieš Kristų.

Su paaugle mergina ir viena iš jaunų moterų rasta geležinių strėlių galvučių, paukščio formos geležinių pakabukų, arklio diržų, peilių, gyvūnų kaulų, įvairiausių indų.

Kita jauna moteris buvo palaidota kaip „raitelis“, kurio laidojimo metu buvo laikomasi tradicijos pjauti sausgysles kojose. Po jos kairiuoju petimi buvo bronzinis veidrodis, ietys ir stiklo karoliukų apyrankė. Tarp jos kojų buvo du indai gėrimams gerti.

Vyriausios moters palaikai nustebino labiausiai. Pirma, gana neįprastas buvo jos amžius. Pasak tyrėjų, skitų moters vidutinė gyvenimo trukmė buvo nuo 30 iki 35 metų. Ji buvo palaidota su iškilmingu galvos apdangalu, papuošta gėlių ornamentais ir papuošalais.

Jos papuošalai buvo auksiniai. Juos sudarė 70 proc. aukso, kuris buvo sumaišytas su variu, sidabru ir geležimi, kad būtų sukurtas lydinys. Įprastai skitų papuošaluose aukso yra daug mažiau. Ji taip pat buvo palaidota su geležiniu peiliu, įvyniotu į audinį, o šalia buvo geležinė strėlės galvutė.

Palaikai buvo rasti archeologinių tyrinėjimų vietovėje, kurią sudaro 19 piliakalnių ir kuri buvo tiriama nuo 2010 m. Vietovė yra Rusijos Voronežo srityje.

„Amazonės yra įprastas skitams reiškinys, o per pastarąjį dešimtmetį mūsų ekspedicija aptiko maždaug 11 jaunų ginkluotų moterų palaikų“, – sakė ekspedicijos vadovas Valerijus Guliajevas.