Mokslas ir IT

2020.01.09 12:30

Dar viena mįsle mažiau? Surado vietą, į kurią prieš 800 tūkst. metų trenkėsi milžiniškas meteoritas

LRT.lt 2020.01.09 12:30

Vienas didžiausių žinomų meteoritų į Žemę trenkėsi prieš 800 tūkst. metų, tačiau mokslininkai nežinojo tikslios susidūrimo vietos. Pranešama, kad po susidūrimo susidaręs krateris yra po giliu lavos sluoksniu Laose, skelbia CNN.

Meteoritas yra kosminis kūnas, kuris išgyvena kelionę per atmosferą ir pasiekia Žemės paviršių. Prieš 790 tūkst. metų į Žemę nukritęs meteoritas buvo 2 kilometrų pločio. Po galingo susidūrimo įvairios atplaišos ir dulkės pasiekė Aziją, Australiją ir Antarktidą.

Pirmosios užuominos apie smūgio vietą gautos iš mažų, į akmenukus panašių stiklinių objektų, vadinamų tektitais. Mokslininkai mano, kad jie susiformavo, kai smūgio karštis ištirpdė kai kurias žemėje esančias medžiagas.

„Meteorito greitis buvo toks didelis, kad smūgio metu ištirpo uolienos“, – pasakojo profesorius Kerry Sieh, Singapūro observatorijos tyrėjas. Pasak mokslininko, daugelį metų ieškota galimos susidūrimo vietos, manyta, kad ji gali būti Kambodžoje ar Kinijoje.

„Mūsų tyrimas yra pirmasis, kuriame surinkta tiek daug įrodymų, jog krateris greičiausiai yra po storu lavos sluoksniu Bolaveno plokščiakalnyje, Laose“, – sakė jis. Manoma, kad krateris yra 13 kilometrų pločio ir 17 kilometrų ilgio.

Visgi tai tik mokslinė teoriją, kurią reiktų įrodyti pasiekianti uolienas esančias po lava.