Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.08 14:49

Ar tikrai muzika yra universali kalba? Palygino kinų ir amerikiečių emocijas klausantis muzikos

LRT.lt 2020.01.08 14:49

Sakoma, kad muzika yra universali kalba, tačiau ar klausydamiesi žinomo kūrinio tą patį jaučia amerikiečiai ir kinai, kurie dažniausiai klausosi kiniškos muzikos?

Berklio universiteto mokslininkai bandė išsiaiškinti, kaip skirting kultūrų žmones veikia ta pati muzika. Mokslininkai sukūrė 13 universalių emocijų žemėlapį, kurį galima išbandyti čia.

„Įsivaizduokite, kad sukūrėte muzikos biblioteką pagal emocijas ir užfiksuojate jausmų derinį, susijusį su kiekvienu muzikos takeliu. Tai iš esmės ir yra mūsų tyrimas", – teigė tyrimo vadovas Alanas Cowenas.

Tyrėjų komanda apklausė daugiau nei 2700 žmonių JAV ir Kinijoje apie jų emocinį atsaką į tūkstančius skirtingų žanrų muzikos kūrinių. Mokslininkai atliko statistinę analizę, siekdami išsiaiškinti 13 kategorijų, kurios, atrodo, buvo būdingos tiek amerikiečiams, tiek kiniečiams.

Vivaldi „Keturi metų laikai“ privertė juos jaustis energingiau, filmo „Psichopatas“ garso takelis juos išgąsdino.

Visgi vienas tyrimo trūkumų yra tas, kad mokslininkai palygino tik dvi kultūras. Nors šios kultūros yra skirtingos, jos tikrai nėra atskirtos ir turi tam tikrų panašumų, vadinasi, daugelis eksperimento dalyvių greičiausiai jau buvo girdėję, pavyzdžiui, populiariausias JAV dainas.

Kaip pažymi tyrimo autoriai, „tyrinėjant kitų regionų, pavyzdžiui, Afrikos ir Pietų Amerikos, muzikines tradicijas gali išryškėti skirtinga emocinė patirtis“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi