Mokslas ir IT

2020.01.08 13:39

Alergijas tyrinėjanti mokslininkė: nė vienas nesame alergiškas šuns kailiui

LRT.lt2020.01.08 13:39

Mylite šunis, tačiau esate jiems alergiškas? Mokslininkai teigia, kad sprendimas gali būti daug paprastesnis nei alergiją slopinančios injekcijos. Pasirodo, gali užtekti šunį iškastruoti arba rinktis auginti patelę, skelbia CNN.

„Maždaug trečdalis žmonių, kurie yra alergiški šunims, yra alergiški tik vienam baltymui, kuris gaminasi šunų prostatoje“, – aiškina Lakiea Wright, ligoninės Bostone alergijų specialistė.

Nors šis baltymas atrastas prieš daugybę metų, tik praėjusių metų gegužės mėnesį sukurtas patikimas kraujo testas, nustatantis konkretų alergeną.

„Jei esate elergiškas tik šiam baltymui, jūs galite nejausdami nepatogumo auginti pateles arba kastruotus patinus“, – pridūrė medikė.

Amerikos astmos ir alergijos fondo duomenimis, trys iš 10 alergiškų žmonių taip pat bus alergiški savo katėms ar šunims.

Visgi alerginę reakciją sukelia ne gyvūno plaukai. Tai šuns ar katės baltymai šlapime, seilėse ir pleiskanose (negyvos odos ląstelėse), sukeliantys imuninės sistemos reakciją. Iki šiol mokslininkai nustatė šešis specifinius šunų alergenus.

Žmonės gali būti alergiški vienam iš šunų baltymų, bet ne kitiems, ir tai gali turėti įtakos tam, kuri veislė ar lytis privers jus čiaudėti.

Pavyzdžiui, baltymas „Can f 5“ gaminasi šunų prostatoje. Kai patinas šlapinasi, baltymas gali pasklisti po šuns odą ar plaukus. Vėliau pasklidusius alergenus žmonės patys perneša į tas vietas, kur šuo niekados nebuvo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt