Mokslas ir IT

2020.01.08 12:04

Rumunijos komunistų režimo žala: mokslininkai įrodė, kad smurtas vaikų namuose sumažino smegenis

LRT.lt 2020.01.08 12:04

Iki 1989 m. įvykusios Rumunijos revoliucijos tūkstančiai vaikų susidūrė su smurtu ir nepriežiūra ir badu beglobių vaikų namuose, valdant Nicolae Ceausescu komunistinei valdžiai. Kai visam pasauliui buvo atskleistos sąlygos, kuriomis šie vaikai gyveno, daugelį jų priėmė kitų Europos tautų gyventojai. Dėl sudėtingos ir traumuojančios gyvenimo pradžios daugelis Rumunijos vaikių kentėjo nuo psichinės ir fizinės negalios, skelbia „The Guardian“.

Pasak naujo tyrimo, tai galėjo turėti įtakos netgi vaikų smegenų dydžiui.

Valdant Nicolae Ceausescu, Rumunijoje buvo uždrausta kontracepcija ir abortai, siekiant bet kokia kaina didinti gyventojų skaičių. Daugelis žmonių negalėjo pasirūpinti savo vaikais, todėl atidavė juos į globos namus. Dėl lėšų sumažinimo ir kvalifikuoto personalo trūkumo daugelis vaikų nukentėjo nuo bado, prastos higienos, nepriežiūros, fizinės ir seksualinės prievartos.

Norėdami išsiaiškinti, kokį poveikį tokios sąlygos turėjo vėliau, mokslininkai skenavo tokių vaikų smegenis ir gautas smegenų nuotraukas palygino su identiško amžiaus Anglijos našlaičiais, kurie smurto nepatyrė.

„Anglų ir rumunų įvaikintų vaikų tyrime nagrinėjamas vienas esminių psichologijos ir psichiatrijos klausimų – kaip pirmosios vaiko patirtys formuoja individualų vystymąsi“, – teigė Karališkojo Londono koledžo profesorius Edmundas Sonuga-Barke.

Mokslininkų išvados paskelbtos Nacionalinės mokslų akademijos leidinyje. Komanda išsiaiškino, kad įsivaikintų vaikų iš Rumunijos smegenys buvo maždaug 8,6 procento mažesnės nei anglų. Be to, kiekvienas mėnuo, praleistas vaikų namuose Rumunijoje, buvo susijęs su papildomu 0,27 procento sumažėjimu.

Tyrėjai pažymi, kad smurtas ir nepriežiūra vaikystėje gali sukelti struktūrinius pokyčius smegenyse. Pokyčiai sukelia psichinės sveikatos problemų, mažino intelektą.

„Ankstesni tyrimai parodė, kad žemesnis intelektas ir įvairių psichologinių simptomų atsiradimas yra susijęs su smegenų struktūriniais pokyčiais, tačiau iki šiol mes negalėjome pateikti tiesioginių to įrodymų“, – sakė tyrimo autorė dr. Nuria Mackes.