Mokslas ir IT

2020.01.08 10:13

Suomių mokslininkai iš oro gamina maistą ir žada konkuruoti su soja

LRT.lt 2020.01.08 10:13

Suomių mokslininkai gamina baltymus iš oro ir teigia, kad jau greitai šio maisto kaina galės konkuruoti su soja, skelbia BBC.

Baltymai gaminami dirvožemio bakterijoms mintant vandeniliu, kuris išskiriamas iš vandens, panaudojus elektrą.

Tyrėjai sako, kad jei elektra bus gaunama iš saulės ir vėjo energijos, maistas gali būti gaminamas neišskiriant šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Jei jų svajonės bus įgyvendintos, tai galėtų padėti pasauliui išspręsti daugelį su maisto trūkumu susijusių problemų.

Mokslininkai pritraukė 5,5 milijono eurų investicijų ir, atsižvelgdami į elektros energijos kainą, prognozuoja, kad jų išlaidos apytiksliai atitiks sojos gamybos išlaidas iki dešimtmečio pabaigos – galbūt net iki 2025 metų.

Tyrėjų sukurtas maistas nepasižymi išskirtiniu skoniu, nes mokslininkai siekia, kad baltymais galėtų būti papildyti įvairiausi maisto produktai.

Lappeenrantos universiteto profesorius ir bendrovės vadovas Pasi Vainikka teigia, kad technologinės idėjos taip pagaminti baltymus sukurtos prieš 70 metų, ieškant būdų maisto medžiagomis aprūpinti astronautus.

Pirmą gamyklą planuojama atidaryti 2025 metais. Gamybos proceso metu suskaldomas vanduo, kad būtų gautas vandenilis. Jis, anglies dioksidas iš oro ir mineralai yra tos medžiagos, iš kurių bakterija pagamina baltymus. Pasak mokslininko, gamybos sėkmė labiausiai priklausys nuo elektros kainos.