Mokslas ir IT

2020.01.07 14:22

Raudona ar mėlyna? Viena spalva skatina dosnumą, kita – savanaudiškus pasirinkimus

LRT.lt2020.01.07 14:22

Altruizmas dažniausiai siejamas su aukštų moralės standartų žmonėmis, nors nauji tyrimai rodo, kad aplinkos veiksniai, pavyzdžiui, mus supančios spalvos, gali turėti įtakos mūsų norui padėti kitiems. Mėlyna spalva skatina žmones padėti kitiems, o raudona – savanaudiškus sprendimus.

Nors mokslininkai jau žino, kad aplinkos spalvos gali pakeisti daugybės gyvūnų elgseną, tyrimų su žmonėmis nėra daug. Pavyzdžiui, 2013 metais buvo nustatyta, kad žiūrėjimas į raudonos spalvos objektus skatina žmones aktyviau didinti siūlomą kainą aukcionuose.

Žurnale „Frontiers in Psychology“ mokslininkai skelbia, kad spalvos pakeičia žmonių elgseną paveikdamos informacijos apdorojimo procesus smegenyse. Spalva gali lemti, ar mes elgsimės savanaudiškai, ar daugiau galvosime apie kitus.

Tyrėjai paprašė savanorių prieš įsitraukiant į azartinius žaidimus pažvelgti į kompiuterio ekraną, kuriame buvo raudonas arba mėlynas fonas. Tyrimo autoriai galėjo nustatyti, ar žmonės priima sprendimus, kuriuos lemia tam tikro rezultato siekimas, ar alternatyvius sprendimus, kuriuos pagrindžia rizikos faktoriai.

Po šios užduoties eksperimento dalyviams buvo rodomos vaikų, kurie neturi galimybės lankyti mokyklos, nuotraukos ir prašoma paaukoti jiems pinigų. Tie, kurie prieš tai matė mėlyną spalvą, paaukodavo dažniau nei tie, kurie žiūrėjo į raudoną ekraną.

Taigi tyrimo autoriai priėjo prie išvados, kad mėlyna spalva skatina tokį informacijos analizės būdą, kuris lemia didesnį altruizmą, o raudona sustiprina savanaudiškumą, sukuriant daugiau alternatyvaus pažinimo būdų.