Mokslas ir IT

2020.01.03 11:18

Ar tikrai greitai užges viena ryškiausių žvaigždžių?

LRT.lt 2020.01.03 11:18

Jei ir yra vienas žvaigždynas, kurį atpažintų net ir mažiausiai astronomija ir dangaus kūnais besidomintis žmogus, tai būtų Oriono žvaigždynas, garsėjantis savo trijų žvaigždžių juosta. Vis dėlto viena iš jo ikoniškiausių žvaigždžių pritemo, todėl spėliojama, kad ji gana greitai galėtų tapti supernova, skelbia „Live Science.“

Viena ryškiausių Oriono žvaigždžių, esančių 700 šviesmečių nuo Žemės, garsėja savo raudona spalva. Visgi astronomai pastebi, kad jos ryškis sumažėjo, o tai greičiausiai reiškia, kad baigiasi reakcijoms vykti reikalingas vandenilis.

Tokios raudonosios gigantės iprastai visa vandenilį sudegina per 10 milijonų metų. Astronomų teigimu, Betelgeuse turėtų virsti antrojo tipo supernova per ateinančius šimtą tūkstančių metų, tačiau kada tai tiksliau nutiks kol kas nežinoma.

Astronomus intriguoja tai, jog tai būtų pirmas kartas kai jie naujomis technologijomis galėtų stebėti tokią žvaigždės „mirtį“ mūsų galaktikoje. Tiesa, ryškio sumažėjimą gali lemti ir kiti veiksniai, pavyzdžiui, dujų ir dulkių išsiveržimai, sumažinantys žvaigždės paviršiaus švytėjimą.

Orionas – žvaigždynas, išsidėstęs abipus dangaus pusiaujo. Mūsų platumoje matomas žiemą. Jamey ra apie 150 matomų žvaigždžių, įsimenamas dėl trijų eilute išsidėsčiusių žvaigždžių („Oriono juosta“). Lietuviškas pavadinimas – „Septyni šienpjoviai“, rečiau – „Kūlėjai“, o Oriono juostą lietuviai vadino „Trimis sesutėmis“.