Naujienų srautas

Mokslas ir IT2020.01.02 10:36

Kvapą gniaužiančioje nuotraukoje – magnetinės „virvės“, supančios galaktiką už 25 mln. šviesmečių

LRT.lt 2020.01.02 10:36

Nacionalinės radijo astronomijos observatorijos užfiksuotas vaizdas nepalieka abejingų. Galime grožėtis „Banginio“ spiraline galaktika ir ją supančiomis magnetinėmis „virvėmis“, skelbia „Science Alert“.

Šie siūlai tarsi kosminės plaukų sruogos rodo galaktikos magnetinį lauką, besitęsiantį iki halo.

Žalia spalva rodo gijas, kurių magnetinis laukas nukreiptas į stebėtojus, o mėlyna spalva – gijas, nukreiptas į magnetą. Šis reiškinys niekada anksčiau nebuvo tiesiogiai stebimas galaktikos halo zonoje.

„Tai yra pirmas kartas, kai mes užfiksavome tai, ką astronomai vadina didelio masto, nuosekliais, magnetiniais laukais, esančiais toli spiralinės galaktikos halo zonoje. Lauko linijos išsidėstę ta pačia kryptimi per tūkstančio šviesmečių atstumą“, – sako astrofizikė Marita Krause iš Makso Plancko radijo astronomijos instituto Vokietijoje.

Ši galaktika yra maždaug už 25 milijonų šviesmečių nuo Žemės. Galatikos stebėjimas padeda ištirti, kaip dujos, žvaigždės ir magnetiniai laukai išsidėsto už galaktikos plokštumos. Galaktikos vaizdas iš šono primena plaukiantį banginį, todėl ji ir gavo tokį slapyvardį.

Visas mokslininkų tyrimas publikuotas žurnale „Astronomy & Astrophysics“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi