Mokslas ir IT

2019.12.31 16:01

Nuo šviežių salotų aparato iki rašalo iš automobilio suodžių: originaliausi 2019-ųjų išradimai

Išmanioji lazdelė, salotų aparatas ar vanduo iš oro – tai tik keli keistai skambantys, bet tikri išradimai. „Time“ žurnalas kasmet apžvelgia, kas išmaniausio buvo sukurta per metus. Pristatome originaliausius, ambicingiausius ar didžiausią įtaką galinčius turėti išradimus.

Šviežio maisto aparatas

Gurgia pilvas, bet valgykla uždaryta, kavinės toli, o vienintelė išeitis – saldumynų bei kelių dienų senumo sumuštinių prikimštas maisto aparatas. Čikagoje rastas paprastas sprendimas – nuo šiol aparatuose galima rasti šviežių ir sveikų salotų, sumuštinių. Kiekvieną dieną – nuo pirmadienio iki penktadienio – maisto automatai papildomi mausto, o neparduotas dienos senumo maistas nugabenamas į įvairias benamių prieglaudas.

Pirmieji bandymai buvo itin sėkmingi, o dabar tokių aparatų yra ne tik Čikagoje, bet ir Niujorke bei Filadelfijoje. Beje, idėjos sumanytojai rūpinasi ne tik, kad žmonės valgytų sveikiau, tačiau ir ekologija, mat stiklainiukai, kuriuose paliekiamas maistas, perdirbami ir surenkami prie pačių aparatų.

Vanduo tiesiog iš ...oro

GENNY – išradimas, atrodantis kaip paprasčiausias vandens aparatas, gali filtruoti ore esančią drėgmę ir ją paversti geriamuoju vandeniu. Jį pristačiusios Izraelio įmonės atstovai teigia, kad tai – oro sausintuvas, tačiau jame drėgmė perleidžiama per specialius patobulintus filtrus.

Taip vandenį galima gauti net iš labai užteršto oro. Specialistai teigia, kad išradimas galėtų palengvinti besivystančių šalių gyventojų buitį ar pagelbėti, įvykus gamtos katastrofai, pavyzdžiui, uraganui.

Nešiojama elektra

Nuolatos dingstančios elektros energijos problemą bando išspręsti Jungtinių Amerikos Valstijų medikė. Dirbdama Nigerijoje ji pastebėjo, kad didelė dalis gimdymų baigiasi komplikacijomis ir mirtimis vien dėl pasikartojančių įtampos šuolių ir dingstančios elektros.

Kartu su vyru ji sukūrė lagamino dydžio saulės bateriją, kuri gimdymo metu gali palaikyti šviesą operacinėje, be to, užtikrinti mamos ir vaiko širdies monitorių veiklą. Šiuo metu pagaminta apie 4 tūkstančiai tokių nešiojamų elektros lagaminų, kurie išsiųsti į 27 besivystančias šalis.

„Žalias“ lėktuvas

Ne, ne spalva, o jo veikimo principas. Skaičiuojama, kad aviacija išmeta beveik ketvirtį viso transporto šiltnamio efektą sukeliančių dujų JAV. Sprendžiant klimato krizės problem, Izraelyje sukonstruotas 9 vietų elektrinis lėktuvas.

Jo kūrėjai teigia, kad tikroji inovacija yra lengva konstrukcija, be to, jis tylesnis nei įprasti lėktuvai. Tiesa, kol kas tai prototipas, galintis nuskristi apie tūkstantį kilometrų, tačiau jei bandymai, kurie prasidės jau 2020 metais, bus sėkmingi, gali paspartėti elektrinių lėktuvų atėjimas į rinką.

Jokių sugedusių vaisių

Kas gali būti baisiau nei ilgai nokintas avokadas, kuris staiga tiesiog sugenda. Tai atsitinka dažniau, nei galima pagalvoti. Skaičiuojama, kad apie 40 proc. maisto pasaulyje tiesiog išmetama, produktams sugedus.

Pasirodo, ir šią problemą jau galima išspręsti. Mokslininkai sukūrė specialią valgomą plėvelę, kuri stabdo nokimo procesą ir taip padeda daržoves bei vaisius ilgiau išlaikyti šviežius. Mokslininkai teigia, kad plėvelė jų vartojimo laiką gali pailginti du ar tris kartus.

Suodžiai virsta rašalu

Perdirbamas plastikas, popierius, o dabar ir pati tarša. Tai sugalvojusi įmonė surenka dyzelino degimo metu atsiradusius suodžius ir juos paverčia juodu rašalu. Jis visiškai Saugus ir gali būti naudojamas ne tik pildant rašiklius, bet ir piešiant ant tekstilės ar tarkim tapant.

Sumanytojai teigia, kad taip ne tik mažinama jau egzistuojanti oro tarša, tačiau mažėja ir ta, kuri atsiranda gaminant įprastą rašalą – jis gaunamas deginant iškastinį kurą. Pasaulinės sveikatos organizacijos skaičiavimais, kasmet dėl oro taršos miršta apie 7 milijonai žmonių.

Išmanioji neregio lazdelė

Prieš kelerius metus žmogus, naudodamas žemėlapio programėlę bei neregio lazdelę, nepažįstamame mieste ieškojo savo viešbučio. Tempdamas lagaminą taip netyčia trenkėsi į stulpą ir... susižeidė kaktą.

Tai tapo priežastimi sugalvoti išmaniąją lazdelę, kuri fiksuotų ne tik ant žemės esančius objektus, bet ir tuos, kurie yra aukščiau. Tai pat prie jos galima prijungti ir įvairiais išmaniąsias programėles, kurios padėtų naviguoti mieste.

Senjorų draugas – robotas

Visuomenė sparčiai sensta, trūksta ir žmonių, kurie padėtų rūpintis senyvo amžiaus žmonėmis. Robotukas Styvis gali žaisti įvairius žaidimus, pristatyti siuntinius, pradėti telefoninius ar vaizdo pokalbius.

2019 metais atlikus bandymus Vašingtono senelių namuose, jų gyventojai teigė, kad labiausiai jiems patinka, kai robotukas bendrauja ar pasakoja istorijas.