Mokslas ir IT

2019.12.30 16:02

Švedijos ministras įtaria, kad jo „Facebook“ paskyrą atakavo 5G ryšio priešininkai

Stasys Gimbutis, ELTA2019.12.30 16:02

Švedijos energetikos ir informacinių technologijų ministras Andersas Ygemanas mano, kad prieš jo „Facebook“ paskyrą buvo įvykdyta informacinė ataka naudojant vadinamuosius trolius, kurią surengė penktosios kartos (5G) mobiliojo ryšio plėtros šalyje priešininkai.

Apie savo įtarimus jis pirmadienį papasakojo naujienų agentūrai TT.

Pokalbyje su agentūra jis nepatikslino, kuris konkrečiai pranešimas turimas omenyje, bet lapkričio 27 d. A. Ygemanas paskelbė socialiniame tinkle įrašą, kuriame papasakojo apie savo kalbą 5G tema per renginį Rygoje. „Europos Šiaurė taps pirmuoju regionu, kuriame 5G integracijos lygis bus aukščiausias“, – rašė jis. Šis pranešimas iki pirmadienio sulaukė apie 1900 komentarų. Šiaip jau populiarūs A. Ygemano įrašai paprastai surenka tik kelis šimtus komentarų.

Kaip pažymėjo pats ministras, daugelio komentarų turinys byloja, kad kažkas yra suinteresuotas sudaryti neigiamą informacinį foną apie naujos ryšio kartos plėtojimo temą. „Jie nori sutrukdyti plėtoti 5G ir sukelti nepasitikėjimą tarp valstybių ir piliečių“, – sakė jis. Agentūra pažymi, jog ministras čia įžvelgia „Rusijos interesus“, bet ji nepateikia jo tiesioginės kalbos šiuo klausimu.

A. Ygemanas taip pat sakė, kad komentarų turinys primena Rusijos žiniasklaidoje pasirodančius melagingus pranešimus apie neigiamą 5G poveikį žmonių sveikatai. „Tai tokie tvirtinimai, kaip nevaisingumo, vėžio, odos pažeidimų pavojus, kurie neturi jokio mokslinio pagrindo“, – pareiškė jis.

Kiti Švedijos ministro pranešimai 5G tema „Facebook“ paskyroje nesukėlė internautų aktyvumo protrūkio. Pavyzdžiui, lapkričio 25 d. ir 29 d. įrašai sulaukė ne daugiau kaip 120 komentarų.

A. Ygemanas – aktyvus 5G plėtros Švedijoje šalininkas. Anksčiau jo iniciatyva buvo priimtas naujas elektroninių komunikacijų įstatymas, kuris įsigalios nuo sausio 1 d. ir padidins saugumo policijos Säpo ir Gynybos ministerijos vaidmenį svarstant mobiliojo ryšio operatorių paraiškas dalyvauti kuriant 5G tinklus. Švedijos vyriausybė užsibrėžė tikslą iki 2020 metų pabaigos surengti dažnių paskirstymo aukcionus.