Mokslas ir IT

2019.12.30 10:31

Šeštasis pojūtis: mokslininkai teigia, kad sergantį žmogų galime atpažinti vien iš nuotraukos

LRT.lt2019.12.30 10:31

Naujas mokslininkų tyrimas parodė, kad žmonės puikiai atpažįsta sergančiuosius vien pažiūrėję į portretines nuotraukas.

Mokslininkų straipsnis publikuotas žurnale „Proceedings of the Royal Society B“. Tyrėjų teigimu, toks gebėjimas atpažinti ligą veide yra tarsi šeštasis pojūtis, kuris išsivystė evoliucijos metu.

„Galimybė atpažinti sergančius žmones leidžia jų vengti ir sumažina riziką susirgti, jei asmuo gali užkrėsti“, – AFP sakė tyrimo autorius Johnas Axelssonas iš Stokholmo universiteto.

Švedijos mokslininkų komanda 16 savanorių fotografavo du kartus. Pirmiausia jie buvo nufotografuoti tada, kai jiems buvo suleista lipopolisacharido. Jo galima rasti kai kuriose bakterijose ir jis sukelia stiprų imunininį atsaką. Lipopolisacharido molekulės buvo sterilios, todėl savanoriai negalėjo užsikrėsti. Po 2 valandų jie buvo nufotografuoti. Tuo metu jų imuninė sistema buvo suaktyvėjusi ir tarsi kovojo su patogenais.

Antrą kartą eksperimento dalyviai nufotografuoti tada, kai jiems buvo suleista placebo. Abu nuotraukų rinkiniai buvo parodyti kitiems tyrimo dalyviams, kurie turėjo įvertinti, kuriose nuotraukose žmogus yra svekas, o kuriose matyti sergantysis.

Žmonės teisingai pasirinko 81 proc. atvejų. Pasak eksperimento dalyvių, jie dažniausiai atkreipė dėmesį į išblyškusią odą, raudonas akis, pakitusias lūpas.

„Tai patvirtina, kad žmonės gali pamatyti ligos požymius gana anksti dėl įvairių infekcinių dirgiklių“, – rašė tyrimo autoriai.

Šis įdomus žmonių sugebėjimas atpažinti sergančiuosius dar nebuvo tirtas. Tyrimo autoriai pabrėžė, kad žmonės pasižymi unikaliu savisaugos vidiniu mechanizmu, kuris tarsi siūlo vengti kitų žmonių, kurie gali mus užkrėsti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.