Mokslas ir IT

2019.12.29 12:20

Vyro kraujas dėl riebalų buvo baltas kaip pienas, o jo gyvybę išgelbėjo šimtmečius neatliekama procedūra

LRT.lt2019.12.29 12:20

Vieno vokiečio kraujyje buvo tiek daug riebalų, kad jis atrodė tarsi pienas. Vyras būtų miręs, jei medikai nebūtų panaudoję daugybę metų užmiršto gydymo, kurį sugalvojo prieš tūkstančius metų gyvenę „hileriai“, skelbia „Science Alert“.

Pacientui ligoninėje diagnozuota hipertrigliceridemija. Tai būklė, kai kraujyje susikaupia labai daug riebių triglicerido molekulių.

Įprastai gydytojai iš kūno „ištrauktų“ kraujo plazmą, pašalintų triglicerido ar kitų toksiškų medžiagų perteklių ir sugrąžintų pacientui švarų kraują. Visgi šį kartą jie to padaryti negalėjo. Kodėl?

Kiolno universitetinės ligoninės medikai tai padaryti bandė net du kartus, tačiau 39 metų amžiaus paciento kraujas buvo toks tirštas ir riebus, kad du kartus užkimšo aparatą.

Mokslininkai teigia, kad tokiu atveju reikėjo netradicinio sprendimo, nes riebalų koncentracija kraujyje jau kėlė pavojų vyro gyvybei. Manoma, kad įprastai decilitre kraujo turėtų būti iki 150 miligramų triglicerido. Didele koncentracija būtų laikoma 500 miligramų.

Šiuo atveju vyro kraujyje minėtos medžiagos buvo 18 tūkst. miligramų. Vadinasi, jo buvo net 36 kartus daugiau nei kritinė riba.

Dėl tokios koncentracijos vyrą pykino, jam skaudėjo galvą, prasidėdavo traukuliai, kurie bet kuriuo metu galėjo sukelti komą. Mokslininkai nusprendė vyrui nuleisti kraują. Šis metodas tradicinėje medicinoje nenaudojamas jau daugybę metų, tačiau kitos išeities medikai nematė.

Kraujo nuleidimas Egipte buvo praktikuojamas prieš 3 tūkst. metų, tai buvo vienas iš pagrindinių „gydymo“ būdų.

Kol vyras buvo intensyvios priežiūros skyriuje, gydytojai jam nuleido du litrus kraujo ir jį pakeitė raudonųjų kraujo kūnelių koncentratu, šviežia užšaldyta kraujo plazma ir fiziologiniu skysčiu.

Nors tokia praktika pasiteisina tik labai retais atvejais, šį kartą, praėjus 5 dienoms, vyras pasijuto geriau, gydytojai nepastebėjo jokių neurologinių simptomų.

Šį atvejį mokslininkai aprašė žurnale „Annals of Internal Medicin“. Pasak jų, tai pirmas atvejis, kai kraujo nuleidimo procedūra aprašoma šiuolaikiniame mokslo leidinyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.