Mokslas ir IT

2019.12.28 20:55

Siurprizas. Seniausios pasaulio mumijos – visai ne Egipte

LRT.lt2019.12.28 20:55

Pirmieji žmonės, kurie mumifikuodavo palaikus, tai darė gana keistoje vietoje – sausiausioje mūsų planetos dykumoje. Atakamos dykumos pakraščių gyventojai (dabartinės Čilės teritorija) mumifikavimo meną įvaldė maždaug 5 tūkst. metų prieš mūsų erą, skelbia CNN.

Jie tai darė bent 2 tūkst. metų anksčiau nei egiptiečiai. Tiesa, skyrėsi ir pats procesas: Egipte mumijomis virsdavo faraonų palaikai, o Atakamos dykumoje gyvenantys žmonės mirusiuosius pagerbdavo kiek kitaip.

Nors apie šią tradiciją mažai žinoma ir Čilėje, siekiama, kad „dykumos“ mumifikacija patektų į UNESCO pasaulinio paveldo sąrašą.

Juodosios ir raudonosios mumijos

San Miguel de Azapa archeologijos muziejuje eksponuojama daugiau kaip 300 tokių mumijų. Tiesa, tai tik dešimtadalis mumijų, kurias savo akimis gali išvysti turistai. Kolekcija daug didesnė, tačiau šiuo metu jai trūksta tiek finansavimo, tiek ploto muziejuje, tiek visuomenės dėmesio.

„Ši kolekcija yra šventa, nes dauguma jos daiktų yra susiję su mirusiųjų pagerbimo ceremonijomis“, – aiškino muziejaus darbuotoja Mariela Santos.

Pasak jos, pirmiausia mumifikuoti vaikai ir kūdikiai, nes vaikų mirtingumas buvo labai didelis. Vėliau pradėti mumifikuoti ir suaugusių žmonių kūnai. Specialistė išskiria penkis mumifikacijos etapus, tačiau daugiausia šiuo metu žinoma apie juodąsias ir raudonąsias mumijas.

Juodosios mumijos buvo kuriamos atskiriant įvairias kūno dalis ir vėliau jas sujungiant, o raudonosios mumijos buvo kuriamos atliekant gana preciziškas operacijas, kurių metu būdavo pašalinami vidaus organai, o palaikai išdžiovinami.

Tiek vienos, tiek kitos mumijos buvo papuoštos perukais, išteptos moliu ir įvairiais pigmentais. Be to, kad kūnas išlaikytų formą, į vidų būdavo prikemšama nendrių ir kitų medžiagų.

Vokiečių archeologas Maxas Uhle pirmą kartą šias mumijas prieš šimtą metų atrado netoli Arikos paplūdimio.

Tikimasi, kad šios mumijos ir ilga mumifikacijos ritualų istorija padės į Čilę pritraukti daugiau turistų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt