Mokslas ir IT

2019.12.27 11:35

Kai mielumas kenkia: unikali mopso nuotrauka parodo, ką padaro selekcinis veisimas

LRT.lt 2019.12.27 11:35

Kai renkamės keturkojį draugą, dažniausiai daugiausia dėmesio skiriame jo išvaizdai. Šunis veisiantys žmonės sukūrė išties unikaliai atrodančių šuniukų, kurių fiziniai bruožai, pavyzdžiui, didelės akys, nepalieka abejingų. Visgi kartais dėl mielos išvaizdos nukenčia ir šuniukų sveikata – taksams dažnai skauda nugarą, mopsams sunku efektyviai kvėpuoti.

Aktorius Andy‘s Richteris socialiniame tinkle „Twitter“ paviešino nuotrauką, kurioje magnetinio rezonsanso aparatu užfiksuota jo mopso galva.

Vienus tokia nuotrauka pralinksmino, kitus sukrėtė. Įdomu tai, kad žmonės išveisė ir tokią šunų veislę, kurios atstovų smegenys yra tokios didelės, kad netelpa kaukolėje, todėl šunys kenčia nuolatinį skausmą.

Paviešinta nuotrauka atskleidžia mopso unikalumą, jis nepanašus į kitus šunis, o selekcininkų „mielumo“ paieškos kuriant šią veislę gali sukelti įvairių minčių. Mokslininkai, tyrę, kokią išvaizdą žmonės laiko „mieliausia“, yra nustatę, kad didžiausią įtaką daro akių dydis.

Mopsų atveju unikali išvaizda taip pat kelia sveikatos problemų – jiems sunkiau kvėpuoti, aplink dideles akis susidaro perteklinės odos, galvos sritį pasiekia per mažai kraujo.

Ne viena veterinarų bendruomenė kvietė atsisakyti mopsų ir buldogų auginimo.