Mokslas ir IT

2019.12.26 09:28

Azijos šalių gyventojai stebėjo „ugnies žiedu“ vadinamą Saulės užtemimą

atnaujinta 15.01
LRT RADIJAS, LRT.lt, BNS2019.12.26 09:28

Azijos šalių gyventojai stebėjo „ugnies žiedu“ vadinamą Saulės užtemimą. Jis buvo matomas Šri Lankoje, Indonezijoje, Indijoje ir Saudo Arabijoje, praneša BBC.

Prie Singapūro uosto stebėti žiedinio užtemimo, kai Mėnuliui užstojus Saulę lieka matomi jos pakraščiai, buvo susirinkę šimtai astronomų mėgėjų ir fotografų.

„Kitas toks užtemimas bus po maždaug 40 metų“, – sakė 37 metų Jasonas Tengas, kuris darbe pasiėmė laisvą dieną, kad galėtų fotografuoti užtemimą. Šis astronomas mėgėjas naudojo teleskopą ir specialų filtrą.

„Tai vos dvi minutės, bet jos tokios intensyvios, kad paskui mėnesį kalbiesi apie jas su draugais ir šeima“, – sakė 45 metų geofizikas iš Vokietijos Alexanderas Alinas, kuris važinėja po pasaulį stebėdamas užtemimus.

Pietų Indijoje stebėti užtemimo minios buvo susirinkusios Tamil Nadu valstijos paplūdimiuose, o rytinėje Odišos valstijoje ta proga buvo paskelbta šventė, nedirbo įstaigos, teismai, mokyklos ir koledžai.

Užtemimas paveikė net kriketą – dėl jo dviem valandoms buvo atidėtos Mumbajaus ir Radžkoto komandų rungtynės.

Tačiau Naujajame Delyje dėl debesų ir smogo užtemimo nesimatė ir premjeras Narendra Modi tviteryje išreiškė savo nusivylimą, nors Indijos šiaurėje būtų buvęs matomas tik dalinis užtemimas.

Indonezijoje pareigūnai aprūpino smalsuolius teleskopais ir išdalijo šimtus specialių apsauginių akinių. Tūkstančiai žmonių šaukė ir plojo, kai Saulė daugiau kaip dviem minutėms virto tamsiu apskritimu, o dangus užtemo. Šimtai kitų meldėsi mečetėse.

„Kaip nuostabu matyti ugnies žiedą, Saulei pamažu išnykus“, – Sinabange Indonezijos Ačeho provincijoje sakė Firmanas Syahrizalas, stebėjęs užtemimą drauge su šeima.

Ankstesnis žiedinis Saulės užtemimas 2017 metų vasarį taip pat buvo matomas Indonezijos dalyje.

Kitą kartą šis reiškinys turėtų būti matomas kitų metų gruodžio viduryje Čilėje ir Argentinoje, taip pat Afrikos pietvakariuose ir Antarktidoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.