Mokslas ir IT

2019.12.23 10:27

Gimnazija leido mokiniams valanda ilgiau pamiegoti, tačiau ar tai pasiteisino?

LRT.lt2019.12.23 10:27

Vis daugiau jaunų žmonių visame pasaulyje neišsimiega. Kokybiško miego trūkumas kenkia ne tik mokymosi rezultatams, bet ir sveikatai. Ar mokiniai jaustųsi geriau, jei pamokos prasidėtų bent valanda vėliau? 

Nors į šį klausimą atsakymo ieško daugybė mokslininkų visame pasaulyje, o tyrimų rezultatai nuteikia optimistiškai, tačiau eksperimentų su didelėmis mokinių grupėmis vis dar trūksta, skelbia „Science Alert“.

Kol kas buvo aiškinamasi, koks būtų poveikis, jei pamokų pradžios laikas pakeičiamas visiems be jokių išimčių. Tačiau kas nutiktų, jei paauglys galėtų pasirinkti, kada jis nori ateiti į mokyklą.

Būtent tai padarė Alsdorfo gimnazija Vokietijoje. Ji jau kuris laikas garsėja netradiciniais sprendimais ir naudoja „Daltono planu“ vadinamą sistemą.

Jos esmė – individualizuotas mokymas, kai tam tikri metodai taikomi atskirai kiekvienam mokiniui, kad jis galėtų mokytis taip, kaip jam geriausia. Šį kartą gimnazijos administracija nusprendė leisti mokiniams pasirinkti pamokų pradžios laiką. Miuncheno universiteto mokslininkai tyrė, ar toks sprendimas gali padėti nuo miego trūkumo kenčiantiems moksleiviams.

„Atsirado puiki galimybė sužinoti, kaip galimybė rinktis pamokų pradžios laiką veikia vyresniųjų klasių moksleivius“, – teigė Tillas Roennebergas, mokslininkas iš Miuncheno universiteto.

Gimnazijos mokiniai galėjo į pamokas ateiti 8 val. ryte arba 8 val. 50 min. Prasidėjo eksperimentas, kurio metu tyrėjai stebėjo dešimtokas, vienuoliktokus ir dvyliktokus. Mokslininkai ne tik liepė jiems pildyti anketas apie jų miego kokybę, bet eksperimento dalyviai taip pat dėvėjo specialias apyrankes, stebinčias jų miegą.

Mokslininkai išsiaiškino, kad net 97 proc. visų tyrimo dalyvių jautėsi geriau, nes jų miego trukmė pailgėjo beveik šiek tiek daugiau kaip valanda. Nors tokia išvada atrodo logiška, tačiau tai svarbus atradimas, nes kritikai dažnai sako, jog vėliau į mokyklą einantys mokiniai tiesiog vėliau gulasi, o jų miego trukmė nepadidėja.

Pasak tyrėjų, vidutinė miego trukmė, kai buvo leidžiama rinktis pamokų pradžios laiką, pailgėjo nuo 6,9 iki 8 valandų. Mokslininkų straipsnis publikuotas žurnale „Sleep“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.