Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.12.20 14:34

Žingsnis kosminių kelionių link: „Boeing“ sėkmingai paleido eksperimentinį erdvėlaivį „Starliner“

BNS 2019.12.20 14:34

„Boeing“ kuriamą pilotuojamą erdvėlaivį „Starliner“ penktadienį sėkmingai į orbitą iškėlė nešančiosios raketos „Atlas V“, pranešė NASA.

„Starliner“ be įgulos narių startavo iš Kanaveralo kyšulio 6 val. 36 min. vietos (13 val. 36 min. Lietuvos) laiku.

Po 15 min. atsiskyrusi raketos antroji pakopa – blokas „Centaur“ – išvedė erdvėlaivį į orbitą, kurios apogėjus – 181,5 kilometro, o perigėjus – 72,8 kilometro. Atsiskyręs nuo greitintuvo „Starliner“ savarankiškai atliko virtinę manevrų ir pradėjo artėti prie Tarptautinės kosminės stoties (TKS).

Kapsulės kabinoje įgulos narius „pavaduoja“ manekenas, pramintas Rouzi, apvilktas darbiniu kombinezonu ir ant galvos užrišta raudona skarele su raudonais taškeliais. Manekene įtaisyti davikliai siunčia duomenis apie jo patiriamas perkrovas.

Planuojama, kad per šį bandomąjį skrydį „Starliner“ šeštadienį automatiniu režimu susijungs su TKS ir atgabens į ją apie 270 kg krovinių, įskaitant maisto produktus įgulos nariams.

Gruodžio 28 dieną erdvėlaivis atsiskirs nuo TKS; tuomet jis turėtų tapti pirmąja JAV kosmine kapsule, parašiutu nusileisiančia sausumoje.

Nusileidimas turėtų įvykti NASA Vait Sendso poligone Naujosios Meksikos valstijoje.

Bendrovės „Boeing“ ir „SpaceX“ yra gavusios NASA užsakymą sukonstruoti erdvėlaivį, kurį būtų galima naudoti skraidinti astronautams į TKS.

JAV daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ programa buvo baigta 2011 metais. Nuo to laiko vieninteliai aparatai, galintys skraidinti žmones iš Žemės į TKS ir atgal, yra Rusijos erdvėlaiviai „Sojuz“.

„SpaceX“ savo pilotuojamosios kapsulės „Crew Dragon“ bandomąjį skrydį surengė šių metų kovą.

Pasak NASA, pirmosios pilotuojamos misijos naujaisiais erdvėlaiviais turėtų būti surengtos ateinančiais metais, tačiau tai priklausys nuo kelių būsimų bandymų sėkmės.

Pavyzdžiui, „SpaceX“ dar nėra išbandžiusi savo kapsulės avarinės evakuacijos parašiutų sistemos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi