Mokslas ir IT

2019.12.19 17:42

Užmiršti herojai: pirmasis afroamerikietis astronautas apgynė daktaro disertaciją, bet nepakilo į kosmosą

LRT.lt 2019.12.19 17:42

Robertas Lawrence‘as buvo tikras aerokosminių tyrimų pradininkas, bet jo gyvybei užgesus labai anksti, ilgus dešimtmečius jis liko mažai kam žinomas. 

Ne pačiame saugiausiame Čikagos rajone augęs vyras dar būdamas vaikas domėjosi mokslu ir per kiekvienas Kalėdas jis prašydavo vis didesnių ir profesionalesnių chemijos rinkinių. Pažinimo troškimas ir aistra lėktuvų modeliams jaunąjį Robertą paskatino siekti astronauto karjeros.

Pabaigęs JAV karinių oro pajėgų pilotų bandytojų mokyklą ir sukaupęs 2500 skraidymo valandų, jis tapo puikiu kandidatu prisijungti prie Pilotuojamos orbitinės laboratorijos (Manned Orbiting Laboratory; MOL) programos – jungtinio JAV karinių oro pajėgų ir Nacionalinio kosminės žvalgybos biuro (National Reconnaissance Office; NRO) projekto.

Jis buvo priimtas į trečiąją MOL programos aerokosminių tyrimų pilotų grupę ir tapo pirmuoju bet kokiai kosminei programai pasirinktu afroamerikiečiu.

Nors tuo metu Jungtinėse Valstijose tęsėsi kova už pilietines teises, o rasinė segregacija vis dar buvo paplitusi, tačiau jis savo pasiekimą vertino labai kukliai: „Tai nėra nieko stulbinamo, – teigė jis. – Tai tik įprastas progresas. Man labai pasisekė.“

Vaikinas buvo ne tik pirmasis astronautu tapęs afroamerikietis, jis taip pat buvo vienintelis į MOL programą priimtas astronautas mokslų daktaras – kiek anksčiau jis Ohajo valstijos universitete baigė chemijos doktorantūros studijas.

Vaikino žinių troškimas vedė jį iki svajonės tyrinėti kosmosą ir daugiau sužinoti apie visatą. Deja, į orbitą jam pakilti taip ir nebuvo lemta.

Praėjus vos šešiems MOL programos treniruočių mėnesiams, jis žuvo lėktuvo katastrofoje Kalifornijos Edvardso karinių oro pajėgų bazėje. Lemtingo skrydžio metu jis mokė kitą pilotą nusileidimo technikos, kuri vėliau buvo naudojama „Space Shuttle“ programoje.

Tačiau judviejų pilotuojamas „F-104 Starfighter“ į nusileidimo taką rėžėsi pernelyg anksti. Naikintuvo priekinėje sėdynėje buvęs mokinys katapultavosi ir atsipirko tik smulkiais sužalojimais, tačiau galinės sėdynės katapulta akimirką uždelsė (kad nesusidurtų su priekine sėdyne) ir išmetė astronaut1 į šoną. Jis žuvo. Po dviejų metų MOL programa buvo nutraukta, o keletas jos narių perkelti į NASA dalyvauti „Space Shuttle“ misijose. Jeigu jis būtų išgyvenęs, nėra abejonių, jog būtų prisijungęs prie jų.

Nors jis buvo priimtas dalyvauti kosminėje misijoje, iš pradžių jis oficialiai astronautu nebuvo laikomas, nes dar nebuvo pakilęs į tam tikrą aukštį. Būtent dėl to jo vardas nepateko ant Astronautų atminimo fondo Kosmoso veidrodžio memorialo (angl. Space Mirror Memorial), esančio Kenedžio kosminių skrydžių centre. Nors šis nacionalinis memorialas skirtas pagerbti žuvusius JAV kosmoso programų dalyvius, tačiau iškilo grėsmė, jog jo palikimas bus pamirštas.

Vis dėlto po dešimtmečius trukusios biurokratinės kovos 1997 metais jo vardas galiausiai buvo iškaltas ant granitinio memorialo ir šio kosmoso pionieriaus pasiekimai buvo pagerbti.