Mokslas ir IT

2019.12.19 10:16

Pradinėje mokykloje – paprastas duonos eksperimentas, parodantis, kodėl verta plauti rankas

LRT.lt 2019.12.19 10:16

Tai, kad nuolatos plautis rankas yra labai svarbu girdime dažnai. Tačiau kaip praktiškai parodyti tą naudą vaikams? Dayna Robertson, pradinių klasių mokytoja iš JAV, sugalvojo unikalų būdą – ji nusprendė vaikams parodyti, kaip pasikeičia duonos riekelės, jei jas liečiame nešvariomis rankomis, skelbia „Science Alert“ .

Mokytoja su savo kolegėmis ir mokiniais atliko paprastą eksperimentą. Vaikai lietė duoną tiek nupraustomis, tiek nešvariomis rankomis. Vėliau duonos riekeles įdėjo į plastikinius maišelius ir pažiūrėjo, kas joms nutiks per mėnesį.

„Vienos riekelės vaikai nelietė, kitą lietė su nešvariomis ir nenupraustomis rankomis. Be to, rankas plovėme skirtingais būdais ir lyginome rezultatus. Dar daugiau, pabandėme duoną patrinti į vadovėlius ir naudojamus kompiuterius“, – aiškino mokytoja.

Po mėnesio geriausiai atrodė neliesta duona ir gabalėlis, kurį vaikai lietė šiltu vandeniu ir muilu nupraustomis rankomis. Panašūs eksperimentai jau buvo atliekami ligoninėse, daugelyje mokyklų. Pagrindinis jų tikslas – paprastai ir aiškiai parodyti, kad rankų plovimasis gali padėti išvengti tam tikrų užkrečiamų ligų.

Nors ekspertai pataria rankas plautis kuo dažniau, ypač prieš ir po valgymo, tyrimų rezultatai rodo, kad daugiau kaip pusė žmonių dai daryti pamiršta.