Mokslas ir IT

2019.12.17 14:49

Harvardo mokslininkas kuria pažinčių programėlę, kuri įvertins ir genetiką

LRT.lt2019.12.17 14:49

Harvardo mokslininkas tikina, kad jo kuriama pažinčių programėlė gali užkirsti kelią genetinėms paveldimoms ligoms plisti, kai partneris bus renkamasis, atsižvelgus į genetinę informaciją. Pasak jo, visos kitos interpretacijos yra nesąmonės, skelbia „The Guardian“.

Harvardo akademikas, kuriantis pažinčių programėlę, paremtą genetiniu atitikimu, sako, kad kvaila ją lyginti su eugenika. Eugenika – yra mokslinė teorija, teigianti, kad genetikos principais galima gerinti žmogaus paveldimas savybes.

Georgo Churcho pažinčių programėlė padės susirasti porą pagal DNR, kad žmonėms pavyktų išvengti kai kurių genetiškai paveldimų ligų. Laidoje „60 minučių“ jis patvirtino, kad programėlė identifikuos žmones, kurių DNR yra „netinkamas“.

Jis atmeta kaltinimus, jog programėlė padės rūšiuoti žmones į „tinkamus“ ir „netinkamus“. „Kvaila taip teigti ir manyti, kad aš noriu tai pasiekti. Visgi tai puikiai tinka klaidinančioms antraštėms“, – teigė jis.

Programėlė, kuri šiuo metu dar kuriama, teoriškai užkirstų kelią dviems žmonėms susitikti, jei jie turėtų panašias genetines mutacijas, kurios galėtų sukelti retas paveldimas ligas.

Tikriausiai ši paslauga bus siūloma aukščiausios klasės abonentams. Tyrėjas teigė, kad jo idėja suteikia vartotojams pasirinkimo galimybę, o eugenika yra „prievartinė“. „Užuot apriboję žmonių pasirinkimo galimybes, mes jas plečiame“, – pridūrė jis.

Paklausus, ar programėlė nediskriminuos sergančių ar kitos rasės asmenų, mokslininkas teigė, kad programėlė tiesiog užkirs kelią bendrauti tiems, kurių santykiai keltų realų pavojų jiems ir jų vaikams. Pasak jo, tokių atvejų netūrėtų būti daugiau nei 5 proc.

Kokius medicininius duomenis naudos programėlė, kol kas viešai neskelbiama.