Mokslas ir IT

2019.12.17 11:33

Prieš 3500 metų naudotos vienkartinės taurės buvo galios ir klestėjimo simbolis

LRT.lt2019.12.17 11:33

Ar prisimenate vakarėlį, po kurio kitą dieną teko prakaituoti plaunant indus? Pasirodo, vienkartinės taurės buvo naudojamos ir prieš tūkstančius metų.

Šiuos du vienkartinius puodelius, kuriuos skiria 3500 metų, galima išvysti muziejeuje Londone. Pirmasis yra pagamintas iš popieriaus, o molinis puodelis greičiausiai buvo išmestas Kretos saloje po audringo vakarėlio prieš 3500 metų, skelbia „Science Alert“.

Pasak ekspertų, juos sieja tai, kad jie buvo vienkartinio naudojimo – žmonės juos panaudoję tiesiog išmesdavo, kad nereikėtų plauti ar valyti.

"Kaip ir mes, jie nenorėjo jų plauti. Jie kūrė pažangias bronzos amžiaus civilizacijas su puošniais rūmais, klestėjo menai ir rašto kultūra, tačiau tūkstančiai molinių puodelių, juos panaudojus, buvo tiesiog išmetami", – sakė parodos kuratorė Julia Farley.

Britų muziejaus darbuotojai tikisi, kad šis eksponatas padės atkreipti dėmesį į tai, kad vienkartinių indų naudojimas turi ir pasekmių.

„Tai rodo, kad patogumo siekis yra universalus. Tačiau mes per metus pagaminame apie 300 milijardų vienkartinių puodelių, todėl mastas yra visai kitoks“, – „The Washington Post“ teigė kuratorė.

Molinis vienkartinis puodelis muziejų pasiekė prieš 70 metų. Pasak muziejaus darbuotojos, nors puodelis neatrodo kaip pats įspūdingiausias eksponatas, tačiau dažniausiai būtent tokie archeologiniai radiniai atskleidžia daug vertingos informacijos apie senovės civilizacijas.

Panašu, kad puodelis buvo pagamintas skubotai. Toks aplaidumas ir daugybė panašių objektų, randamų dideliuose šiukšlynuose prie rūmų, leidžia tyrėjams manyti, kad jis buvo naudojamas tik vieno vakarėlio metu.

Tokios taurės greičiausiai buvo puikus būdas supaprastinti tvarkymąsi po švenčių, sutraukiančių šimtus ar tūkstančius svečių. Tai taip pat bylojo apie turtus ir išteklius, leidžiančius masiškai gaminti tokias taures, o vėliau jas tiesiog sudaužyti.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.