Mokslas ir IT

2019.12.16 17:44

Giliausiai po žeme esantys deimantai gali paaiškinti paslaptingus žemės drebėjimus

LRT.lt 2019.12.16 17:44

Kas sukelia giliausius žemės drebėjimus? Atsakymas gali slypėti deimantuose, skelbia „Live Science“.

Giliai po žemės paviršiumi žemės drebėjimai sklinda mantijos pereinamojoje zonoje – srityje, kuri skiria viršutinę mantiją nuo apatinės. Manoma, kad skystis mantijoje galėtų sukelti giluminius žemės drebėjimus, tačiau iki šiol nė vienas mokslininkas negalėjo įrodyti, kad ten yra skysčio.

Dabar mokslininkai teigia, kad jiems pavyko aptikti tokio skysčio pėdsakų. Ir ne bet kur, o itin giliai esančių deimantų viduje.

Nors dauguma deimantų kristalizuojasi 140–200 kilometrų gylyje, kai kurie iš jų aptinkami 600–800 kilometrų po paviršiumi.

Šiuose deimantuose yra mažų įtrūkimų, kuriuos greičiausiai suformuoja skysčiai. Tai rodo, kad skysčiai greičiausiai tekėjo mantijos sluoksniuose, kur susidarė deimantai.

Būtent šis skystis sudomino mokslininkus. Stanfordo geochemikas Stevenas Shirey'us teigė, kad geresnis šių skysčių dinamikos supratimas padėtų geriau ištirti giliai po žeme vykstančius žemės drebėjimus.

Mokslininkas savo tyrimą pristatė Amerikos geofizikų sąjungos susitikime. Pasak jo, reikia susieti skysčio judėjimą, deimantų formavimąsi ir fizines uolienų plyšimo savybes, kad būtų galima ištirti ir galbūt prognozuoti giluminius žemės drebėjimus.