Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.12.13 10:07

Nuo išmaniųjų akinių iki elektros lizdo: svarbiausi 2019-ųjų įrenginiai

LRT.lt 2019.12.13 10:07

Vis daugiau ausinių netenka laidų, namai tampa išmanesni, o akiniai jau gali pakeisti telefoną – visa tai išmaniųjų įrenginių rinkoje nutiko 2019-aisiais. Metams besibaigiant, technologijų ekspertai pristato ir aptaria 5 šiais metais pasirodžiusius įrenginių naujienas ir svarbiausias tendencijas, rašoma pranešime žiniasklaidai.

Arnoldas Lukošius, „Tele2 Inovacijų biuro“ ekspertas, aptaria 5 šiemet pasirodžiusias išmaniųjų įrenginių naujienas.

1. Akiniai iš ateities

Ar dar atsimenate sujudimą, 2013–aisiais kilusį dėl „Google Glass“? Tiesa, jis išblėso stebėtinai greitai, nors futuristiškai mąstantys technologijų gerbėjai jau seniai svajoja apie akinius, kurie leistų naršyti internete, atpažintų daiktus, būtų prisijungę prie išmaniojo asistento ir atliktų daugybę funkcijų. Panašu, kad šiais metais svajonės tapo realybe.

Šiais metais kompanija „North“ pradėjo pardavinėti savo pirmąjį kasdieną nešioti tinkamų išmaniųjų akinių „Focals“ modelį. Šiuo metu maždaug 600 dolerių kainuojantis įrenginys yra valdomas mažyčiu ant piršto užmaunamu žiedu. Akinių stikluose galima peržiūrėti telefono pranešimus, navigacijos pateikiamas žemėlapio nuorodas, oro temperatūrą ir panašius dalykus. Beje, kitais metais gamintojas žada pristatyti jau antrosios kartos akinius. Regis, čia bręsta įdomių proveržių.

2. Išmanūs namai: nuo virdulio iki TV

Siurbliai robotai, išmaniaisiais telefonais valdomos stebėjimo kameros ar šildymo sistemos jau veikia daugelio technologijomis besidominčių žmonių namuose. Vis tik, namus išmaniais paverčia labiau ne pavieniai įrenginiai, o jų galimybės jungtis ir sąveikauti su kitais prietaisais.

Todėl aptariant 2019-uosius, reikėtų paminėti išmaniuosius kištukinius lizdus, kurie tampa vienu svarbiausių inovatyvių namų elementų. Toks, adapterį dažnai primenantis ir į įprastą lizdą įdedamas daikčiukas leidžia programėle telefone kontroliuoti visus į jį sujungtus įrenginius, net jei jie savaime nėra išmanūs. Tai reiškia, kad turint paprastą kavos aparatą, jį įjungti telefonu galima ryte dar gulint lovoje – ir taip su kiekvienu įrenginiu, jungiamu į elektros lizdą. Viena pirmųjų tokius išmanius lizdus dar 2015 m. pradėjusi gaminti bendrovė „Kasa Smart“ šiais metais vykusioje „CES“ parodoje pristatė ir išmanius lizdus, skirtus lauko erdvėms.

3. Asistentai pradedantiesiems

Kasdienius darbus atlikti, komandas vykdyti ir įrenginius namuose susieti padeda ir išmanieji balso asistentai. Kol kas spartesnį skaitmeninių asistentų populiarėjimą stabdo tik kalbiniai barjerai: populiarieji „Google Assistant“, „Amazon Alexa“ ar „Apple Siri“ supranta tik pagrindines pasaulio kalbas. Tačiau tikimasi, kad tobulėjant balso atpažinimo algoritmams, jie turėtų tapti pagrindiniu kiekvienų namų prietaisu.

Šiais metais gamintojai atsigręžė į asistentų dar neišbandžiusius vartotojus: didžiausi rinkos žaidėjai „Amazon“ ir „Google“ pristatė pradedantiesiems skirtus modelius. „Amazon Echo Dot“ išsiskiria puikiu žodynu bei puikiomis bendradarbiavimo su kitais prietaisais savybėms. „Google Nest Mini“ pasižymi dar natūraliau skambančia kalba, o taip pat geba mokytis savarankiškai, t. y., atsimena dažniausiai duodamas komandas ir jas vykdo net nesikonsultuodamas su pagrindiniais „Google“ serveriais.

4. Vis mažiau laidų

Panašu, kad technologijų laukia belaidė ateitis. Bent jau mobiliosios garso įrangos srityje jų atsikratoma negailestingai. Šiemet būtent belaidės „Apple Airpods“ ausinės tapo vienu iš geidžiamiausių įrenginių, o gamintojas pristatė net du naujus jų modelius.

Pavasarį pasirodė „Airpods 2“, pasižyminčios dar ilgesniu veikimo laiku bei geresnėmis intuityvumo savybėmis. O jau rudenį buvo pristatytos ir „Airpods Pro“ – ausinės su aktyvia garso blokavimo sistema. Tiesa, kiti gamintojai taip pat neatsiliko. Kartu su naujaisiais „Samsung Galaxy S10“ telefonais buvo pristatytos ir specialiai jiems skirtos, jau trečios kartos „Galaxy Buds“ ausinės. Be to, savuosius belaidžių ausinių analogus turi ir gamintojai „Xiaomi“, „JBL“ bei „Huawei“.

5. (Ne)tikėtos naujienos

Dar vienas įrenginys, be kurio savo gyvenimo neįsivaizduoja vis daugiau žmonių – tai išmanusis laikrodis. 2019–ieji ir čia atnešė ilgai lauktų naujovių. Vienos ryškiausių – pristatytos gamintojų „Samsung“ ir „Apple“. Pastarojo penktos kartos „Apple Watch“ turi geresnį procesorių, daugiau talpos, greitesnį ekrano atsinaujinimą ir „always on“ režimą. Tuo tarpu „Samsung“ savo gerbėjams pristatė ne ką prastesnį įrenginį „Galaxy Watch Active 2“, pasižymintį dar didesne nei pirmtako galia bei ištvermingesne baterija.

Tačiau šių išmaniųjų laikrodžių visi tikėjosi ir laukė. Tuo tarpu technologijų milžinė „Google“ sugebėjo pasaulį kaip reikiant nustebinti – kai netikėtai įsigijo vieną išmaniųjų laikrodžių ir apyrankių rinkos lyderių „Fitbit“. Tokiu būdu „Google“ tarsi patvirtino, daug besitikinti iš išmaniųjų laikrodžių verslo. Taigi, kitąmet galime tikėtis naujų modelių, kurie „Android“ sistemoje veiks dar geriau ir sklandžiau.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi