Mokslas ir IT

2019.12.12 18:15

Kiaulės ir beždžionės hibridą sukūrę mokslininkai tiki, kad ateityje organus auginsime gyvūnuose

LRT.lt2019.12.12 18:15

Kinijos mokslininkai sėkmingai išveisė beždžionės ir kiaulės hibridus. Mokslininkai tiria, kaip gyvūnuose būtų galima užauginti žmonių organus, o tada juos transplantuoti, skelbia „New Scientist“.

Nors du tokie paršeliai nugaišo, praėjus savaitei po gimimo, jų širdyse, kepenyse, blužnyse, plaučiuose ir odoje buvo aptikta beždžionių DNR.

Pekino kamieninių ląstelių ir reprodukcinės biologijos laboratorijos komanda genetiškai modifikavo beždžionių ląsteles, kad gautų fluorescencinį baltymą, leidžiantį tyrėjams sekti ląsteles paršiukuose.

Šios modifikuotos ląstelės buvo suleistos į kiaulių embrionus, praėjus penkioms dienoms po apvaisinimo.

Gimė dešimt paršelių, iš kurių du buvo kiaulės ir beždžionės hibridai. Beždžionės ląstelės sudarė tik tūkstantąją kiaulės ląstelių dalį.

Mokslininkai siekia pakartoti eksperimentus, kad būtų sukurti sveiki gyvūnai, pasižymintys didesne beždžionės DNR koncentracija, ir galiausiai sukurti gyvūną su organu, kuriame būtų tik beždžioniės DNR.

Straipsnyje, paskelbtame žurnale „Protein and Cell“, rašoma, kad rezultatai priartino komandą „vienu žingsniu arčiau tam tikrų audinių funkcinių ląstelių ir organų auginimo dideliame gyvūno modelyje“.

Tai nėra pirmas kartas, kai sukuriami hibridiniai gyvūnai. 2010 m. Stanfordo universiteto Kalifornijoje mokslininkai sukūrė peles su žiurkės kasa.

2017 m. Salko instituto tyrėjai sukūrė kiaulės hibridą, kuriame maždaug viena iš 100 tūkst. ląstelių buvo žmogaus. Embrionai buvo sunaikinti per mėnesį.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt