Mokslas ir IT

2019.12.12 10:24

Mokslininkai siūlo naują maisto produktų pakuočių žymėjimą, kuris turi padėti kovoti su nutukimu

LRT.lt2019.12.12 10:24

Mokslininkai tikina: jei pirkdami maistą žmonės aiškiai žinotų, kiek reikės mankštintis, kad kalorijos būtų „sudegintos“, keistųsi jų vartojimo įpročiai, skelbia „The Guardian“.

Pasak tyrėjų, nutukimas jau tapo itin didele problema, todėl ant maisto pakuočių turėtų būti nurodytas ne tik kalorijų kiekis, bet ir tai, ką reikėtų daryti norint jas „sudeginti“.

Naujausias mokslininkų tyrimas rodo, kad nurodoma maistinė vertė nėra pakankama priemonė. Anot tyrėjų, jei žmogus suvoktų, kad, išgėręs skardinę gazuoto gėrimo, jis turėtų 15 minučių bėgioti, galbūt jis jos tiesiog atsisakytų.

Be to, toks žymėjimas galimai verstų maisto produktų gamintojus ieškoti sprendimų, kad jų gaminami produktai nebūtų tokie kaloringi.

„Nesakome, kad visos pakuotės turi būti keičiamos. Tiesiog siūlome pateikti papildomą informaciją, kontekstą, kuris padėtų žmogui apsispręsti“, – teigė tyrimo autorė prof. Amanda Daley.

Profesorės teigimu, maisto produkto etiketė vidutiniškai skaitoma 6 sekundes, todėl vietoje daugybės skaičių turėtų būtų pateikiami aiškūs ir visiems suprantami palyginimai.

„Jei pamatysite, kad po savo priešpiečių turėtumėte bėgioti valandą, greičiausiai pagalvosite apie kitokius produktus“, – priduria profesorė.

Mokslininkų straipsnis publikuotas žurnale „Epidemiology & Community Health“. Tyrimo metu mokslininkai nustatė, kad žmonės suvalgo mažiau maisto, jei jo kalorijos palyginamos su fiziniais veiksmais, kuriuos reikia atlikti, jog kalorijos būtų „sudegintos“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.