Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.12.10 17:15

Prieš 20 metų „IgNobelį“ gavęs lietuvis: iš humoro galima padaryti rimtą dalyką

Įmagnetinti negyvi tarakonai elgiasi kitaip nei gyvi. Atrodytų, kad skamba juokingai, tačiau būtent šis tyrimas biologijos mokslų kategorijoje apdovanotas Nobeliu. Tiesa, ne visai tikru, o humoristiniu.

Šių metų rugsėjį 29-ąjį kartą buvo paskelbtos „šnobelio“ (angl. IgNobel) premijos. Tai prieš tris dešimtmečius sugalvotas humoristinis Nobelis, kurio tikslas – ne tik pakvatoti, bet ir susimąstyti.

Į šią ceremoniją Harvardo teatre susirenka apie tūkstantį ryškiaspalviais drabužiais, įspūdingomis kepurėmis ir kita atributika pasipuošusių žmonių. Renginyje jie mėto, tarkime, popierinius lėktuvėlius.

Ne ką juokingiau skamba ir patys moksliniai tyrimai bei atradimai. Pavyzdžiui, šįmet medicinos „IgNobelį“ gavo italas už surinktus įrodymus, kad Italijoje iškepta ir suvalgyta pica sumažina ligų ir mirties riziką.

Vienintelis lietuvis, prieš beveik du dešimtmečius gavės „IgNobelį“ už „Grūto“ parko įsteigimą, buvo Viliumas Malinauskas.

„Viskas iškart buvo pristatyta tarsi su humoru. Kai pradėjau kalbėti apie parką, apie Lietuvą, apie visą kitą, nuomonė visiškai pasikeitė, šypsenos žmonių veiduose dingo ir buvau išklausytas su didžiausiu dėmesiu“, – pasakoja V. Malinauskas.

Kasmet dešimt laureatų gauna „IgNobelio“ premijos skulptūrėlę bei diplomą. Skiriama ir piniginė premija – 10 trln. JAV dolerių. Tiesa, ne amerikietiškų, o zimbabviškų, kurie jau seniai išimti iš apyvartos, todėl nugalėtojai į rankas gauna vos 40 centų.

Tačiau ne viskas, kas juokinga, išties yra juokinga. Pačias premijas teikia tikrųjų Nobelio premijų laureatai. Tiesa, neretai ir patys atmosferą kuriantieji juokingais apdarais.

„Kaip iš kiekvieno rimto dalyko gali padaryti velniai žino ką, taip ir iš humoro gali padaryti rimtą dalyką, jeigu su juo elgsiesi apgalvotai ir taip, kaip turėtų būti“, – kalba V. Malinauskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi