Mokslas ir IT

2015.08.28 16:02

Mokslininkai sugalvojo visiškai beskausmį dantų taisymo būdą

DELFI.lt2015.08.28 16:02

Valgant maistą, jo likučiai kaupiasi tarpdančiuose bei kitose sunkiai prieinamose vietose. Tokiais maisto likučiais maitinasi bakterijos, išskiriančios rūgštį. Ši rūgštis graužia dantų emalį ir taip atsiranda dantų ėduonis arba dantų kariesas.  

Valgant maistą, jo likučiai kaupiasi tarpdančiuose bei kitose sunkiai prieinamose vietose. Tokiais maisto likučiais maitinasi bakterijos, išskiriančios rūgštį. Ši rūgštis graužia dantų emalį ir taip atsiranda dantų ėduonis arba dantų kariesas.

Kokiu būdu rūgštys pažeidžia dantų emalį? Paprastai kalbant, rūgštis iš emalio ištraukia mineralus, todėl mažėja danties paviršiaus mineralinis tankis, emalis tampa porėtas. Gydant tokį pažeidimą įprastiniais metodais, reikia su grąžtu jį pašalinti iki gilesnio nepažeisto danties ploto. Išgręžtą ertmę tenka užpildyti dirbtine medžiaga – danties plomba. Taigi, toks gydymo būdas tiesiog pašalina pažeistas danties vietas, tačiau nėra ilgaamžis. Visos plombos anksčiau ar vėliau iškrenta ir tenka dantis tvarkytis iš naujo. Tai dar būtų pusė bėdos, jei gręžimas ir plombavimas nebūtų skausmingos ir nemalonios procedūros, todėl neišvengiamai tenka naudoti nuskausminimo injekcijas.

Visgi burnoje yra ir natūralūs mechanizmai, kovojantys su bakterijų rūgšties sukeliamu ardančiu poveikiu. Seilės ir kai kurie maisto produktai skatina dantų paviršiaus remineralizaciją. Kol burnoje yra pusiausvyra – kiek bakterijų rūgštis ištraukia mineralų, tiek iš sielių ir kitų maisto produktų mineralai sugrąžinami į emalį – tol dantys yra sveiki. Tačiau ši pusiausvyra labai trapi ir dažniausiai nusveriama rūgšties žalingo poveikio pusėn.

Dabar mokslininkai sugalvojo būdą, kaip šį natūralų dantų remineralizacijos procesą gerokai paspartinti ir tokiu būdu sutvirtinti bei atstatyti net ir karieso pažeistų dantų paviršių.

Gydymo procedūra yra tokia: paciento dantis pirmiausia nuvalomas ir tuomet pažeista vieta padengiama mineralais. Miniatiūriniais elektros impulsais mineralų jonai įvaromi į ėduonį ir nuo giliausių pažeistos vietos sluoksnių prasideda remineralizacijos procesas.

Visa procedūra užtrunka maždaug tiek pat, kiek ir danties plombavimas, tačiau nereikia jokių injekcijų ir gręžimo – ji yra visiškai neskausminga. Stomatologai sako, kad šis metodas gali būti naudingas, tačiau dantų valymas šepetėliu tebėra paprasčiausia būdas išvengti ėduonies.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt