Mokslas ir IT

2019.12.07 08:41

Meta iššūkį krematoriumams: 2021 metais palaikai už 5500 dolerių virs dirvožemiu, o ne pelenais

LRT.lt2019.12.07 08:41

Pirmoji pasaulyje žmogaus palaikų kompostavimo bendrovė planuoja duris atverti 2021 m. Sietle įsikūrusi įmonė „Recompose“ pirmoji pasiūlys „natūralią organinę redukciją“, kai žmogaus palaikai – kaulai, dantys ir visa kita – paverčiami organiniu dirvožemiu.

„Žmogus palaikai dirvožemiu virsta daugkartinių šešiakampių indų viduje. Kai procesas baigsis, šeimos galės pasiimti dalį sukurto dirvožemio, o sodai vietoje primins, kad visos gyvybės formos yra susijusios“, – rašoma bendrovės pranešime.

Naujos kartos laidojimo namų paslaugos bus teikiamos 1720 kvadratinių metrų pastate. Vašingtono valstija pirmoji leido kompostuoti žmonių palaikus, pranešė „The Seattle Times“.

Gegužę buvo pasirašytas įstatymas, pripažįstantis „natūralią organinę redukciją“ kaip priimtiną palaikų tvarkymo būdą. Įstatymas turėtų įsigalioti nuo kitų metų gegužės 1 dienos.

Toks vieno žmogaus palaikų perdirbimas kainuos 5500 dolerių. Tai šiek tiek didesnė nei įprasto kremavimo kaina.

Sukurti tokią palaikų „perdirbimo“ technologiją padėjo Vašingtono universiteto mokslininkai. Bandymų metu buvo panaudoti 6 savanorių kūnai. Paaiškėjo, kad tokia technologija pasižymi mažesniu poveikiu aplinkai nei kremavimas ar užkasimas žemėje.

Teigiama, kad kas kartą vieno žmogaus palaikus pavertus dirvožemiu, į aplinką išsiskirs metrine tona mažiau anglies dvideginio. Be to, įmonės atstovės teigimu, nebus užteršiami požeminiai vandenys.

Laukiama, kol ši technologija bus užpatentuota. Kūnas dedamas į daugkartinio naudojimo indo vidų, uždengiamas medžio drožlėmis, liucerna ir šienu, po to vėdinamas, kad gamtoje esančios naudingos bakterijos galėtų atlikti savo darbą.

Per 30 parų kūnas virsta dirvožemiu, kurį vėliau galima panaudoti auginant kitą gyvybę. Po viso proceso įmonės darbuotojai patikrina palaikus ir surenka neorganines medžiagas (tokias kaip širdies stimuliatoriai, metalo užpildai, dirbtiniai sujungimai), kad įsitikintų, jog dirvožemis yra organinis. Dauguma medikamentų yra natūraliai skaidomi mikroorganizmų, priduria bendrovės atstovė.

Vidutiniškai iš vieno žmogaus palaikų galima pagaminti apie 700 litrų žemės.