Mokslas ir IT

2019.12.05 21:15

Habsburgų žandikaulio paslaptis bandantys įminti mokslininkai teigia, kad kalta kraujomaiša

LRT.lt2019.12.05 21:15

Daug šimtmečių Habsburgų dinastija valdė didžiąją dalį Europos. Šios dinastijos atstovai be daugelio kitų pasiekimų žinomi ir dėl didelio išsikišusio apatinio žandikaulio, kuris dažnai vadinamas tiesiog „Habsburgų žandikauliu“. Nauji tyrimai rodo, kad šis bruožas greičiausiai buvo kraujomaišos rezultatas.

Daugiau kaip 200 metų austrų ir ispanų šeimos tuokėsi tarp savęs, užtikrindamos savo galią visame žemyne. Ironiška, bet tokia santuokų tarp giminaičių politika galiausiai sužlugdė galingą šeimą, kai paskutinis monarchas negalėjo susilaukti įpėdinio. Šiandien tyrėjai sako, kad unikalios formos šeimos žandikaulis buvo daugiau nei paveldimas bruožas.

"Habsburgų dinastija buvo viena įtakingiausių Europoje, tačiau ji garsėjo kraujomaiša ir santuokomis tarp giminaičių. Pirmą kartą parodome, kad egzistuoja ryšys tarp kraujomaišos ir Habsburgų žandikaulio išvaizdos", – pranešime cituojamas mokslininkas Romanas Vila iš Santjago de Kompostelos universiteto.

Tyrėjai pasinaudojo Habsburgų dinastija tarsi „genetikos laboratorija“ ir konsultavosi su 10 plastikos chirurgų, kad išanalizuotų veido deformacijas 66 istoriniuose portretuose, kurie šiuo metu saugomi muziejuose visame pasaulyje.

Daugiau kaip 6000 asmenų iš 20 kartų analizė nustatė ryšį tarp kraujomaišos ir žandikaulio deformacijų.

Paaiškėjo, kad stipriausiomis žandikaulio deformacijomis pasižymėjo karalius Karolis II, Ispanijos valdovė Margareta ir karalius Leopoldas II.

„Esame nustatę tikslią Ispanijos Habsburgų dinastijos karalių ir karalienių genealogiją, todėl galime tai panaudoti norėdami ištirti ryšį tarp kraujomaišos ir veido bruožų", – pasakojo tyrimo autorius Francisco Ceballos.

Kitaip tariant, bruožai, kurie turi tam tikrą dominuojantį komponentą jų genetinėje architektūroje, bus pakeisti kraujomaišos metu, o „Habsburgo žandikaulis“ gali būti laikomas recesyviniu genu.

Autoriai patikslina, kad jie negali atmesti galimybės, jog unikalus Habsburgo veidas yra tiesiog paveldimas bruožas. Jų tyrimas, paskelbtas žurnale „Annals of Human Biology“, yra pirmasis bandymas analizuoti žmogaus veido genetinę struktūrą ir kraujomaišos įtaką jai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt