Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.12.05 15:11

Kad pastangos išmokyti skaityti nenueitų šuniui ant uodegos, keturkojai profesoriai motyvuoja vaikus

LRT.lt 2019.12.05 15:11

Britų Kolumbijos universiteto mokslininkai nustatė, kad šunys motyvuoja mažamečius vaikus skaityti. Pasak mokslininkų, keturkojo naminio augintinio draugija skatino vaikus tęsti skaitymą net tada, kai buvo parinktas sudėtingesnis tekstas.

Eksperimento rezultatai aprašomi žurnale „Anthrozoos“. Anot tyrimo autorių, vaikai skaitė ilgiau, kai kambaryje buvo keturkojis draugas, be to, tęsė skaitymą, kai tekstas buvo pakeistas sudėtingesniu ir sunkiai jiems suprantamu.

„Mūsų tyrimo metu norėjome sužinoti, ar vaikas bus motyvuotas toliau skaityti ilgiau ir atkakliai bandys perskaityti sudėtingas ištraukas, kai šalia bus šuo“, – pranešime cituojama universiteto doktorantė Camille Rousseau.

Norėdami išsiaiškinti, ar šunys padeda vaikams perskaityti sudėtingas knygų ištraukas, tyrėjai stebėjo 17 vaikų (amžius nuo 6 iki 8 metų).

Pirmiausia buvo patikrinti kiekvieno mokinio skaitymo įgūdžiai ir paskirta tinkama ištrauka. Vėliau buvo pateikta sudėtingesnė kūrinio ištrauka, kurią vaikams perskaityti ir suprasti buvo labai sunku.

Vaikai užduotis atliko tiek būdami kambaryje vieni, tiek tada, kai šalia jų buvo šuo. Perskaičius pirmąjį puslapį, mokiniams buvo pasiūlyta galimybė pabaigti užduotį arba tęsti skaitymą. Vaikai su šunimi kambaryje dažniau norėjo skaityti toliau.

„Rezultatai parodė, kad vaikai praleido žymiai daugiau laiko skaitydami ir atkakliau bandė įveikti sudėtingesnės ištraukos iššūkį, kai šuo buvo kambaryje“, – sakė tyrėja.

Visgi autoriai nurodo keletą tokio eksperimento trūkumų. Jame dalyvavo per mažai vaikų, kad galima būtų padaryti tikslesnes išvadas, be to, eksperimentas buvo vykdomas ramioje ir saugioje aplinkoje, buvo naudojami terapiniai šunys.

Ankstesni tyrimai parodė, kad šuns auginimas ir draugija gali turėti teigiamos įtakos vaikui. Šiuo atveju vaikai žinojo apie šunis ir tyrimo aplinkybes.

Tiesa, mokslininkė tiki, kad šunys gali padėti pagerinti vaikų skaitymo įgudžius, lavinti nuo įvairių sutrikimų kenčiančius mažamečius.

„Jau yra atlikta tyrimų, kuriuose buvo nagrinėjama terapinių šunų įtaka norint pagerinti mokinių skaitymo gebėjimus, tačiau tai buvo pirmas eksperimentas, kai tekstai buvo atrinkti pagal konkrečius vaikų skaitymo įgūdžius“, – pridūrė tyrėja.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi